piątek, 14 grudnia
16:32

Laikat patrzy na „Kler”

W dodatku wszyscy na co dzień co najmniej przez kilka lat mają do czynienia z duchowieństwem. Bo ministrantura, bo katecheza, bo niedzielna msza, bo nieszpory, bo dziecko do bierzmowania, bo nauki przedślubne, bo kolęda, bo pogrzeb w rodzinie. Poza tym każdy w naszym kraju ma do kościoła i na plebanię najwyżej pół godziny spacerkiem.

ZA CZYM KOLEJKA...
I teraz, kiedy na ekrany wchodzi film o duchowieństwie, do kin rzuca się w „weekend otwarcia” milion widzów. Najwięcej w całej historii polskiego filmu, od kiedy on istnieje. Ludziska tłoczą się przed kasami jakby tam pokazywali coś, czego ludzkie oko nie widziało i ucho nie słyszało. Jak by to było UFO, Yeti, potwór Loch Ness albo – co najmniej – definitywne wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej. Czysty obłęd!
Tymczasem – co mamy w filmie? Mamy wiązankę scenek, których bohaterami są trzej księża, kumple z seminarium. Każdy sprzeniewierza się powołaniu w odmienny sposób. Jeden postawił na mamonę i „drze ze swych owieczek do zdechu”. Drugi woli wódeczkę i kobietki – od obu się uzależnił. Trzeci to cwany urzędnik kurialny, duchowny odpowiednik „szczura korporacyjnego”. Dla niego liczy się przede wszystkim kariera w aparacie kościelnym z posadą w Watykanie w finale. Patronuje im z wysoka biskup o mówiącym nazwisku Mordowicz, który zachowuje się jak udzielny książę – pije, uprawia sado-maso, a polityków – także tych najważniejszych w kraju – ustawia do pionu jak dzieciaki w szkole. Chodząca pycha we fioletach. W tych rolach sugestywnie pokazała się nasza czołówka aktorska: Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak, a przede wszystkim Janusz Gajos.

WIĘCEJ W ŚRODOWYM WYDANIU GŁOSU NR 41 Z 10 PAŹDZIERNIKA 2018 R.

Komentarze   

 
+1 #14 Jan 2018-10-19 16:14
Cytuję wwr:
Autor artykułu tak hejtuje film,że aż nasuwa się pytanie: pobożny Pis-owiec?

To na pewno nie pobozny PIS-oiwec ale na pewno zrozumienie tekstu przez Ciebie i jego przesłania jest na pewno na poziomie "najnowoczesnie jszej" Wielgus czy Petru ....
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+1 #13 23r3twy6ui7r 2018-10-16 10:40
Znam kilka osób które były przeciwko Kościołowi ale do czasu aż powoli przychodził czas aby opuścić ten świat Ja nie jestem za ale szanuje tych co są za Kk
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+2 #12 wwr 2018-10-16 09:20
Autor artykułu tak hejtuje film,że aż nasuwa się pytanie: pobożny Pis-owiec?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+2 #11 Jan 2018-10-12 21:38
Cytuję Aaa:
A według ciebie jacyś Żydzi, obdarzeni zaufaniem i rozliczający Polaków podczas tzw. spowiedzi, gwałcą im dzieci? Podaj przykłady...

Oczywiście, żydzi nie gwałcą - przecież to niemozliwe. Poczytaj sobie - http://yelita.pl/artykuly/art/lista-zydowskich-homoseksualnych. A teraz napisze ci o róznicy pomiedzy Żydem a Polakiem. Żyd nigdy, ale to nigdy nie nasra na swoja religię - nawet gdyby nia gardził. Bo Zyd jest jedna mądry (tego im odmówic nie mozna) i wie, ze wspólna wiara to cement dla narodu. To ich trzyma w kupie tysiące lat. POlak, szczególnie taki kóry wyrwał sie z gumiaków niedawno nie rozumie tego i będzie psioczył na wiarę, pomimo, ze do koscioła nie chodzi, złotówki dobrowolnie nie da a jeszcze kpi z babć co "z emerytur łożą datki". Takiemu przeszkadzaja procesje na Boze Ciało i tęskni za nowoczesnością w postaci parady równości z kilkoma ołtarzami rozebranych, podrygujących w rytm tam tamów "nowoczesnych". Ja wole jednak ta ciemnotę ...
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+1 #10 Jan 2018-10-12 21:26
Cytuję Aaa:
Ksiedzów NIKT nie przebije..,

Cytuję Omen:
Cierpliwości Janek. Pewnie takie filmy powstaną tylko potrzeba czasu, a grono bohaterów których proponujesz będzie znacznie szersze :)

Smiem wątpić - podałem ci przykład Botoksu który pokazał w takim samym zwierciadle lekarzy jak kler księzy. Widziałeś tyle zachwytu nad nim jak nad klerem teraz. Ja tylko pamietam wieszanie szmat ...Tam pokazano Vedze ( i innym rezyserom przy okazji) dokładnie czego nie wolno tykac w III RP. Patrząc na wyczyny tej mafii sędziowsko-praw niczej podczas reprywtayzacji w Warszawie to temat na film sam sie nasuwa, ale takie cos nigdy nie powstanie, bo ta mafia, w przeciwieństwie do ksiedza czy koscioła może ci oddać i puścic z torbami w najlepszym wypadku. A chciałbym zauwazyc, ze moralności i krystalicznośc sędziów i prawników powinna byc co najmniej tej klasy co księdzy. A tam prawdziwe szambo, jak sie okazuje.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+1 #9 kolo 2018-10-12 18:22
Idioci twierdzą że jak ksiądz zgwałci to więcej boli niż kto iny Po drugie jaki procent jest księży pedofili a jaki w in nych profesjach Z ateistami jesttak jak z tymi tęczowymi gdzie zdecydowana mniejszości chce mieć więcej do powiedzenia jak większości
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+7 #8 hogfi 2018-10-12 16:42
Pytanie dlaczego niema filmu o nauczycielach opiekunach w domach dziecka którzy robiąż to samo co niektórzy księża Przecież dzieci im też ufają zdradzają swoje myśli itd ?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-5 #7 Aaa 2018-10-12 15:49
Cytuję kolo:
Co by się działo jakby powstał podobny film o żydach ?

A według ciebie jacyś Żydzi, obdarzeni zaufaniem i rozliczający Polaków podczas tzw. spowiedzi, gwałcą im dzieci? Podaj przykłady...
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-2 #6 Aaa 2018-10-12 15:47
Cytuję Omen:
Cierpliwości Janek. Pewnie takie filmy powstaną tylko potrzeba czasu, a grono bohaterów których proponujesz będzie znacznie szersze :)

Ksiedzów NIKT nie przebije..,
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+3 #5 Omen 2018-10-12 06:56
Cytuję Jan:
To teraz czekamy tylko na takie dzieła sztuki ale np. o dziennikarzach, sędziach, adwokatach, - tam jest tego jeszcze więcej a przeciez to obrońcy prawa sa.

Cierpliwości Janek. Pewnie takie filmy powstaną tylko potrzeba czasu, a grono bohaterów których proponujesz będzie znacznie szersze :)
Cytować | Zgłoś administratorowi