piątek, 24 maja
21:54

Wiosna z Mrówką w Wągrowcu

Fot. Konrad Szadkowski

 

W ramach ogólnopolskiej akcji przedszkolaki obsadziły klomb w parku przy amfiteatrze.

 

Akcja organizowana przez PBS Mrówka obejmuje cały kraj i skierowana jest do społeczności lokalnych. W jej ramach dzieci obsadzają z przedszkoli i szkół różne miejsca publiczne w swoich miejscowościach. W Wągrowcu, w porozumieniu z Urzędem Miejskim, wybrano park przy amfiteatrze, a dokładnie skwerek przed bramą wejściową, który i tak wymagał zagospodarowania.

 

Fot. Konrad Szadkowski

 

- Zastosowaliśmy nowoczesną wersję obsadzania klombu, czyli trawy, które pięknie się rozrosną i będą cieszyły oczy mieszkańców – powiedziała koordynatorka akcji, Joanna Pijanowska, specjalista do spraw marketingu i reklamy sieci sklepów Bimex, do których należy Mrówka.

 

Fot. Konrad Szadkowski

 

W akcji wzięły udział dzieci z Przedszkola nr 1 przy ul. Kcyńskiej, konkretnie grupa „Żabki”. Przedszkolaki w prezencie otrzymały piłeczki plażowe, kolorowanki, cukierki, smycze, koszulki, ale też doniczki z ziarnami do zasadzenia wspólnie z rodzicami.

(ks)

Wybory, czyli sprawdź Unię w swojej gminie

 

Wybory, czyli sprawdź Unię w swojej gminie

26 maja pójdziemy do urn, aby wybrać ludzi do Europarlamentu. W Unii czekają na nas nowe perspektywy i kolejne pieniądze – 72 mld euro. Czy je mądrze wydamy? To zależy także od tego, kogo wybierzemy.
Aż 57% Polaków uważa, że Unia Europejska może się rozpaść w ciągu najbliższych 10-20 lat (źródło: ECFR). Mimo, że tylko w 2018 r. w budowie było 1800 km dróg współfinansowanych przez UE, a z różnych form wsparcia skorzystało ponad 440 tys. młodych kobiet i mężczyzn. Dzięki pieniądzom unijnym dostaliśmy też szansę na rozwój instytucji badawczych i ich
współpracę z biznesem wprowadzając na rynek nowe, innowacyjne produkty i usługi.

Redakcje 70 gazet lokalnych realizowały kampanię EUROPAGE opisując 4 wybrane zadania zrealizowane dzięki polityce spójności w różnych regionach Polski. Pisaliśmy o budowie dróg, kolei, parków, o Internecie. O inwestycjach, które pomagają w rozwoju samorządom i ich mieszkańcom i które mogą nieść też zagrożenia. Ciesząc się z nowych obwodnic czy placów zabaw zapominamy o własnym bezpieczeństwie – na przykład przekraczając prędkość na nowo wybudowanych drogach czy „hejtując” w Internecie.  A to już nie wina Unii, tylko nasza. I to my decydujemy, kto nas ma reprezentować w parlamencie europejskim.
26 maja wybierzemy nowych posłów na 5-letnią kadencję. Wśród 723 deputowanych będzie nas reprezentować 52 Polaków z 13 regionów. To oni będą decydować o tym, jak nas widzą w Europie i kształtować unijne przepisy dotyczące codziennych spraw. Każdy poseł będzie
reprezentował swój region, ale żeby skutecznie wpłynąć na wizję przyszłości Zjednoczonej Europy musi umieć porozumieć się z kolegami z innych partii i innych krajów.

Jak obecnie pracują nasi europarlamentarzyści i co zrobili dla naszych regionów? Można to sprawdzić klikając w mapę dotacji. Po kliknięciu każdy może odszukać województwo, powiat, gminę i zobaczyć, co zrobiono na jego lub sąsiada terenie za pieniądze UE. Wejdź na tę stronę: mapadotacji.gov.pl/
15 lat w UE minęło i teraz idąc do wyborów warto pomyśleć, co dalej. Komisja Europejska przedstawiła już swoją wizję, w jaki sposób Polska powinna wykorzystać fundusze polityki spójności dostępne w budżecie UE na lata 2021-2022. Do rozdysponowania ma 72 miliardy euro. Priorytetem będzie wydanie ich na rozwój gospodarki w oparciu o wiedzę i innowacje.

Kampania EUROPAGE to element projektu „InForMe 2.0 – Działania informacyjne na rzecz promocji Polityki Spójności w polskich mediach lokalnych” dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej w ramach konkursu 2018CE16BAT042 „Wsparcie środków informacyjnych dotyczących polityki spójności UE”. Niniejsza publikacja  odzwierciedla wyłącznie stanowisko autora. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek użycie zawartych w niej informacji.
Realizatorem projektu są Stowarzyszenie Gazet Lokalnych i Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Zaproszenie na wędkowanie

Wągrowieccy wędkarze przygotowali niespodzianki dla dzieci i dorosłych.

Dzień Dziecka stał się okazją dla zarządu wągrowieckiego koła Polskiego Związku Wędkarskiego, do zorganizowania zawodów. Są one połączone z rodzinnym piknikiem pełnym atrakcji.

2 czerwca o godzinie ósmej rozpocznie się wielkie łowienie. Zapisy przyjmowane będą już godzinę wcześniej w pobliżu Jeziora Durowskiego od strony ulicy Bartodziejskiej przy przejeździe kolejowym. Do zawodów mogą stanąć dzieci w wieku od siedmiu do szesnastu lat. Muszą jednak mieć opiekuna Decyduje kolejność zgłoszeń, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.

Zaplanowano konkurs plastyczny i inne przeznaczone dla najmłodszych oraz strzelanie. Stanie dmuchany zamek. Dla miłośników motoryzacji Muzeum Techniki Motoryzacyjnej z Łazisk urządzi pokaz zabytkowych pojazdów. Muzyczne atrakcje zapewni DJ. Porcja grochówki z kuchni polowej gratis dla każdego.

Imprezę współfinansuje urząd miejski oraz starostwo powiatowe.(ck)

Stal Mielec na drodze do Superligi

mks,nielba.pl

Po niepowodzeniu w dwumeczu z SPR Tarnów szczypiorniści Nielby zmierzą się w barażach ze Stalą Mielec o miejsce w PGNiG Superlidze.

Dwumecz Nielby ze Stalą wyłoni druzynę, która zagra w polskiej elicie piłki ręcznej. Podopieczni Bartosza Świerada i Bartosza Witkowskiego czeka trudne zadanie pokonania drużyny, która poprzedni sezon grała w Superlidze. Pierwszy mecz rozegrany zostanie 25 maja w Wągrowcu. Trzymamy kciuki za naszych! Kto żyw, niech pojawi się w sobotę w hali OSiR-u.(fs)

Trąba powietrzna nad powiatem

Facebook

Mieszkańcy gmin: Gołańcz, Damasławek i Wapno byli świadkami zejścia trąby powietrznej

Dziś w godzinach popołudniowych przez powiat przetoczyły się ulewy, a w okolicach Smuszewa, Kujawek i Wiśniewa widoczny był lej kondensacyjny, który przez pewien czas miał kontakt z powierzchnią gruntu. Na szczęście trąba powietrzna nie wyrządziła szkód. Ostatnie dotkliwe skutki przejścia trąby powietrznej  miały  miejsce na terenie gminy Wagrowiec w 2016 roku.(fs)

Facebook

Radosław Lewandowski

 

Mistrzostwa Świata Modeli Żaglowych w Wągrowcu

 

Po raz dwudziesty odbędą się w Polsce Mistrzostw Świata Jachtów Sterowanych Radiem. Tym razem zawody rozegrane zostaną w Wągrowcu.

 

 

Jak czytamy na stronie organizatora: „W organizację angażują się nie tylko Polscy modelarze zrzeszeni w Sekcji Jachtów Sterowanych Radiem. Swój udział deklarują również władze samorządowe Powiatu Wągrowieckiego oraz Miasta Wągrowca. Wspólnie zadbamy o Wasz pobyt i ciekawe wrażenia podczas trwania zawodów. Jezioro z jego dostępem jak i przyległą infrastrukturą jest w stanie w pełni zabezpieczyć sprawny przebieg Mistrzostw.”

 

Zawody potrwają od 15 do 27 czerwca.

 

Szczegółowe informacje na stronie: www.radiojachting.pl

W najnowszym wydaniu Głosu Wągrowieckiego

 

 

Co z zaliczkami za wodę?

Od kilku tygodni Spółdzielnia Mieszkaniowa rozlicza się z lokatorami na innych zasadach.

 

Zahir czy nie?

Nowa restauracja fast food, która powstała w miejscu MG Burger, ma niejasną sytuację jeśli chodzi o nazwę i logo.

 

Bliskie spotkania z nieboszczykami

Poznajcie Agatę z Wągrowca, która zajmuje się balsamizacją zwłok i przygotowaniem nieboszczyków do ostatniego pożegnania z rodziną i bliskimi.

 

Bawili się rodzinnie

Stowarzyszenie Rodzin Rzemieślniczych i Innych "Pomocna Dłoń" w Wągrowcu zorganizowało po raz trzeci festyn rekreacyjno-sportowy pt. "Rodzinka na start" z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny.

 

Kocham Cię, Mamo!

Dzieci trzeba kochać, a na matczyną miłość nie trzeba zasłużyć. W najbliższą niedzielę obchodzić będziemy jedno z najpiękniejszych świąt w roku - Dzień Matki.  

 

Kolorowy festiwal piosenki

Pod patronatem Głosu Wągrowieckiego odbył się XVIII Powiatowy Festiwal Piosenki Przedszkolnej – Damasławek 2019.  

 

Moto sezon oficjalnie zainaugurowany

Za drugim podejściem, ze względu na pogodę, ale za to z wielką pompą. Motocykliści Wągrowiec rozpoczęli tegoroczny sezon.

 

Utracona pierwsza szansa na grę w Superlidze

Pierwszy dwumecz z Tarnowem Nielba zakończyła na tarczy. Przed wągrowczanami kolejne mecze barażowe.

 

 

Może będą ludźmi mediów

Fot. Mariola Łukomska

Uczniowie z Damasławka i z Niemczyna uczestniczyli dziś w warsztatach dziennikarskich zorganizowanych przez Stowarzyszenie Prasy Lokalnej i redakcję Głosu Wągrowieckiego.

Pomysł zorganizowania tego typu zajęć wypłynął od Marioli Łukomskiej, nauczycielki szkoły podstawowej w Niemczynie, podczas spotkania z przedstawicielem redakcji.  Gościem specjalnym uczniów i nauczycieli byli: dr Dominika Narożna, adiunt na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu i Franciszek Szklennik, zastępca redaktora naczelnego Głosu Wągrowieckiego. Dzieci zapoznawały się ze sposobem powstawania gazety oraz zaznajamiały się z technikami komunikacji medialnej, sposobami autoprezentacji, zasadami obowiązujacymi w zakresie praw autorskich, itp. Jesienią uczniowie z Niemczyna i Damasławka pojadą na praktyczne warsztaty medialne na Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa do Poznania. Redakcja zaprosiła uczniów do zredagowania dwóch kolumn Głosu Wągrowieckiego.  Z okazji warsztatów w Niemczynie pojawił się również Cyprian Wieczorek, wójt gminy Damasławek.(fs)

Więcej w środowym wydaniu Głosu z 22 maja.

Fot. F. Szklennik

Niecodzienny koncert w Damasławku

 

Zespół "Affabre Concinui" męski sekstet wokalny,którego wyróżnikiem jest śpiew a cappella już w najbliższą niedzielę wystąpi w Gminnym Ośrodku Kultury w Damasławku.

 

„Affabre Concinui" czyli idealnie współbrzmiąc( z łac.). Założony w 1983 r. w Poznaniu zespół ,występuje w składzie:  Robert Hylla - kontratenor, Leszek Marciniak - kontratenor, Przemysław Czekała - tenor, Piotr Lewandowski - baryton, Piotr Dziurla – bas i Artur Hoffmann - bas. Poznański sekstet reprezentował Polskę m.in. na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos oraz na koncertach podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie.

 

Wstęp na koncert w Damasławku jest bezpłatny.

 

(anka)

Awanse i wyróżnienia dla strażaków

Fot. Konrad Szadkowski

 

W czwartek w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wągrowcu odbyła się uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka.

 

W uroczystości wziął udział Wielkopolski Komendant Wojewódzki bryg. Andrzej Bartkowiak, przedstawiciele władz samorządowych z powiatu wągrowieckiego oraz oczywiście strażacy z KP PSP w Wągrowcu, jak też z powiatowych jednostek OSP. Wielu z nich otrzymało zasłużone awanse.

 

Do stopnia aspiranta awansowano Arkadiusza Wojtkowiaka. W korpusie podoficerów na starszego ogniomistrza awansowano Marcina Banacha, na stopień ogniomistrza: Artura Adamczaka, Artura Bobrowskiego, Damiana Grabickiego, Dariusza Koczorowskiego, Krzysztofa Sawińskiego, na młodszego ogniomistrza: Piotra Kaczmarka, Łukasza Powałowskiego, Mikołaja Rzepczyka, Karola Wawrzyniaka, zaś na starszego sekcyjnego Pawła Ciszewskiego i Pawła Szymasia. Stopnie starszego strażaka otrzymali Krystian Ciesiółka, Tomasz Lipiecki, Mikołaj Tubiszewski.

 

Fot. Konrad Szadkowski

 

Decyzją Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego bryg. Andrzeja Bartkowiaka za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych wyróżnieni zostali: st. str. Marlena Witucka, mł. asp. Waldemar Szymkowiak i mł. ogn. Dariusz Koczorowski.

 

Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wągrowcu nadał honorowy tytuł strażak roku Związku OSP RP 2018 roku w powiecie wągrowieckim Marcie Jurek z OSP Gołańcz, zaś honorowy tytuł działacza roku Związku OSP RP 2018 roku w powiecie wągrowieckim Piotrowi Kaczmarkowi. Tytuł jednostki OSP roku 2018 przypadł Ochotniczej  Straży Pożarnej w Siennie.  

 

Fot. Konrad Szadkowski

 

Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej oraz Dyplomem Komendanta Głównego PSP wyróżnieni zostali mł. asp. Sławomir Wyrzykowski i kpt. Adam Grunwald.  

Dodajmy, że 10 maja w Poznaniu podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka awansowany do stopnia starszego brygadiera został  Zbigniew Dziwulski, Komendant Powiatowy PSP w Wągrowcu.

 

Fot. Konrad Szadkowski

 

Relacja z uroczystości już w najbliższym wydaniu Głosu Wągrowieckiego z 22 maja.  

(ks)

Odszedł Piotr Kapuściński

Fot. archiwum rodzinne

 

Dziś we wczesnych godzinach rannych, po dwóch latach zmagań ze śmiertelnym glejakiem mózgu, zmarł Piotr Kapuściński z Niemczyna.

 

Każdy dzień był walką o życie, uśmiech i nadzieję, że jednak się uda. Niestety. Trzydziestojednoletni mężczyzna odszedł we śnie. Już nie cierpi... Pogrzeb dzielnego mężczyzny odbędzie się w poniedziałek 20 maja o godzinie 11 w Sanktuarium Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niemczynie. Więcej o nierównej walce, wielkiej akcji pomocy i historii dzielnego wojownika w środowym wydaniu Głosu Wągrowieckiego.

 

(anka)

Biblioteka umarza kary

Miejska Biblioteka Publiczna ogłasza akcję umarzania kar dla tych, którzy nie oddali wypożyczonych książek.

Z okazji przypadającego w maju Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, Miejska Biblioteka Publiczna w Wągrowcu, ul. Średnia 18 ogłasza: akcję umarzania kar dla czytelników, którzy zalegają z książkami. W miesiącu maju, kary za przetrzymanie książek nie będą pobierane, bez względu na okres ich przetrzymania. Jest to okazja dla wszystkich „zapominalskich”, by odnieść do nas książki, które przez lata zalegają domowe półki, a które są własnością biblioteki. Mamy nadzieję, że mieszkańcy miasta pozytywnie odpowiedzą na nasz apel i zaległe książek wrócą do naszej biblioteki - czytamy w informacji MBP. (fs)

W najnowszym wydaniu Głosu Wągrowieckiego

 

 

Jak ksiądz Stanisław zdjął sutannę

Były proboszcz parafii wągrowieckiej, Stanisław B. , został wydalony ze stanu duchownego przez Watykańską Kongregację Nauki Wiary.

 

Będą naprawiać lokomotywy

W Wągrowcu powstanie nowoczesny Punkt Utrzymania Taboru Kolejowego. Przybędą dodatkowe miejsca pracy dla około 60 pracowników.

 

Nauczyciel pod wpływem

Pedagog ze szkoły podstawowej w Wapnie prowadził lekcje w stanie wskazującym na spożycie alkoholu.

 

Spółka na plusie

Ciepłownia Veolia Wągrowiec rozwija się, przynosi zyski i planuje nowatorskie inwestycje.

 

Przyjdź, dobry panie…

Dzieci z parafii farnej w Wągrowcu i z parafii w Kozielsku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej.

 

Młode i starsze Wielkoduchy

Od lutego w Pawłowie Żońskim uczniowie Zespołu Przedszkolno-Szkolnego realizują ciekawy program edukacyjny.

 

Oblicza teatru

Teatr Mały działający przy miejskim Domu Kultury zdobył pierwsze miejsce na przeglądzie w Krajence. Przybliżamy jego historię, która liczy już kilkanaście lat.

 

Postawić kropkę nad „i”

Pierwszy mecz barażowy o wejście do Superligi Nielba zdołała wygrać. Teraz czekamy na rewanż w Tarnowie.  

 

 

Konkurs SMS Slugfest 2019

 

Ogłaszamy konkurs, w którym do wygrania są dwie podwójne wejściówki na galę MMA Slugfest, która odbędzie się w Wągrowcu 24 maja o godz. 20 w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji. 

 

Już niebawem czeka nas spektakularne widowisko sportowe – gala MMA Slugfest. Zawodnicy głównie z Wielkopolski, jak też z zagranicy, będą walczyć w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wągrowcu 24 maja. W związku z tym mamy dla naszych Czytelników konkurs, w którym do wygrania są dwie podwójne wejściówki na to niecodzienne wydarzenie. Wystarczy odpowiedzieć poprawnie na pytanie:

 

 Gala Slugfets odbędzie się w Wągrowcu po raz:

 

  1. pierwszy
  2. drugi
  3. trzeci

 

 Odpowiedź należy wysłać za pomocą wiadomości SMS na numer 72601, w treści GWS. wpisując jedną z trzech odpowiedzi (np. GWS.C). Koszt SMS-a to 2 zł + 23 % VAT.

Konkurs potrwa do 22 maja do godz. 12. Zwycięzców, wyłonionych w drodze losowania, poinformujemy telefonicznie.  

Życzymy powodzenia! 

 

 

Na piłkarskich boiskach

Nielba Wagrowiec wygrała w Kórniku z Kotwicą i powiększyła przewagę w tabeli. Wełna Skoki straciła fotel lidera.

Piłkarze Nielby nie zwalniają tempa. Pokonali Kotwicę Kórnik na jej boisku 3:1 po dwóch bramkach Jakuba Kubińskiego i trafieniu Tomasza Bzdęgi. Najgroźniejszy rywal Nielby - Lubuszanin Trzcianka bezbramkowo zremisował z Obrą Kościan, tak więc przewaga Nielby wynosi już 4 punkty. Lider tabeli ligi międzyokręgowej Wełna Skoki wybrała się na mecz z TPS Winogrady Poznań i doznała porażki 1:4. Bramkę dla Wełny strzelił Jakub Ślósarczyk. Przegrana w Poznaniu spowodowała, że Wełna spadła na trzecie miejsce w tabeli, a po ewentualnym zwycięstwie Huraganu Pobiedziska, może zostać wyprzedzona i przez tą drużynę. Także w lidze międzyokręgowej Zamek Gołańcz wygrał z Leśnikiem Margonin i zajmuje obecnie 7.lokatę w tabeli. W klasie okręgowej Unia Wapno wygrała w Szamocienie z tamtejszym Sokołem 4:1 i zajmuje drugie miejsce w tabeli. Sokół Damasławek rozegra swój mecz w niedzielę. Kłos Budzyń uległ aż 0:6 na własnym terenie Polonii Chodzież. W A-klasie Sokół Mieścisko zagra w niedzielę.(fs)

Noc muzeów z Indianami

Noc muzeów w indiańskich klimatach

Muzeum Regionalne w Wągrowcu zapracza na kolejna Noc muzeów, która w tym roku ma klimat indiański. Impreza odbędzie się 18 maja w godz. 18-22. w siedzizbie muzeum, ul. Opacka 15.

W programie

* 18.00 – 18.30 – pokaz i nauka tańców indiańskich w wykonaniu grupy taneczno-folklorystycznej Hus-Ska-Luta z Torunia

* 18.35 – 19. 15 - zwiedzanie wystawy czasowej „Droga ku nieznanemu… Śladami wyprawy Lewisa i Clarka na zachód Ameryki” z autorem dr. Adamem Piekarskim

* 19.30 – 20.00 - pokaz i nauka tańców indiańskich w wykonaniu grupy taneczno-folklorystycznej Hus-Ska Luta z Torunia

*20.00 - 21.00 „Indianie Ameryki Północnej – romantyzm, fikcja, rzeczywistość”. Prelekcja dr. Adama Piekarskiego, prezesa Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian

* 21.10 – 21.30 - pokaz i nauka tańców indiańskich w wykonaniu grupy taneczno-folklorystycznej Hus-Ska Luta z Torunia

22.00 – Zakończenie imprezy

Ponad to:

  • Warsztaty tworzenia łapaczy snów

  • Warsztaty tworzenia torebek indiańskich

Na uczestników imprezy czeka gastronomiczna niespodzianka z akcentem indiańskim

Zapraszamy

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem