niedziela, 18 listopada
12:40

Sto lat i zdrowia moc!

Medalami za długoletnie pożycie małżeńskie sześć par udekorował Przemysław Majchrzak, Wójt Gminy Wągrowiec.

Piękna uroczystość odbyła się w Wiejskim Ośrodku Integracji i Aktywizacji Wsi w Rgielsku. Przybyli na nią nie tylko dostojni jubilaci, którym gremialnie towarzyszyły rodziny, ale też lokalne media.

Wójt udekorował medalami nadanymi przez Prezydenta RP: Jadwigę i Bogumiłę Kończalów z Rgielska (związek małżeński zawarli 23.12.1967 r.), Zofię i Jerzego Rakocińskich z Bartodziej (06.04.1968 r.), Marię i Ryszarda Effenberg z Nowego (26.10. 1968 r.) oraz Annę i Aleksandra Olejniczaków z Rgielska (06.04. 1968 r.).

Wcześnie wójt odwiedził w domach Stefanię i Eugeniusza Chudzików (25.12.1968 r.) oraz Bogumiłę i Stefana Gruszczyńskich (30.12. 1967 r.), których też uhonorował medalami.

W imieniu odznaczonych podziękował Aleksander Olejniczak, znany działacz Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Życzenia i gratulacje prawie nie kończyły się, a radość na twarzach jubilatów też nie miała końca. (maj)

Więcej w środowym wydaniu Głosu Wągrowieckiego. 

Fot. Jerzy Mianowski

W Wapnie już wybrali się

Nowi przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady Gminy w Wapnie. Fot. Jerzy Mianowski

Radni najmniejszej gminy jako pierwsi w powiecie wybrali funkcyjnych.

Inauguracyjna sesja Rady Gminy w Wapnie z udziałem 14. radnych odbyła się po południu. Poprowadził ją najstarszy wiekiem radny Andrzej Szymaniak ze Stołężyna. Wszyscy radni wpierw zostali zaprzysiężeni. Potem ślubowanie złożył nowy wójt Maciej  Kędzierski, który wcześniej zrezygnował z radnego, a wybory uzupełniające odbędą się na początku 2019 roku. Gratulacje złożył mu ustępujący wójt Zbigniew Grabowski, dziękując przy okazji swoim współpracownikom. W sesji nie uczestniczył były przewodniczący Radosław Kubisz. Radni wybrali nowego przewodniczącego rady, którym został Radosław Piechowiak z Wapna. Radny Tomasz Hemmerling z Wapna nie zgodził się na kandydowanie. Wiceprzewodniczącym rady wybrano Wojciecha Rochowiaka ze Srebrnej Góry. Obaj otrzymali po 14 głosów.

Wybrano tez komisje wewnętrzne rady. Na czele Komisji Rewizyjnej stanęła Anna Wagner ze Stołężyna. Komisji Skarg, Wniosków i Petycji będzie przewodniczyła Magdalena Skibińska z Aleksandrowa.

Dalsze dwie komisje nastręczyły radnym trochę trudności w wyborze odpowiadającego im gremium. Po krótkiej przerwie konsultacyjnej nikt z radnych nie opowiedział się za przejściem do Komisji Samorządowej i Spraw Socjalnych, w wyniku czego Komisja Finansów i Rozwoju Gospodarczego będzie liczyła 9 radnych, a Komisja Samorządowa... 5 radnych. Tej pierwszej przewodniczyć będzie Leszek Baczyński z Wapna, a jago zastępcą został Mariusz Łasut z Wapna, a drugiej - Edyta Gaszyńska-Ciszewska, również z Wapna, zaś wiceprzewodniczącym – Sławomir Wlizło, też z Wapna.

Wszyscy funkcyjni wybrani zostali jednogłośnie, a kandydujący radni nie wstrzymali się od głosu, czyli... głosowali na siebie. Uchwały w sprawie wewnętrznych wyborów podjęto w wyniku indywidualnego opowiedzenia się każdego z radnych za ich przyjęciem, również 14 głosami za. (maj)

Seria zwycięstw

Wełna Skoki wróciła na fotel lidera. Fot. Franciszek Szklennik

Sobota była udana dla powiatowych piłkarskich drużyn. Nielba, Wełna Skoki i Unia Wapno odniosły zwycięstwa.

Nielba Wagrowiec w 18.kolejce IV ligi wygrała u siebie z Ostrovią Ostrów Wlkp 3 -1. Bramki dla Nielby strzelili: Jacek Figaszewski, Mateisz Piechowiak i Łukasz Iskrzyński. Nielba zajmuje trzecie miejsce tracąc 5 pkt. do liderującego Lubuszanina Trzcianka.

Wełna Skoki wygrała rozegrany awansem mecz w lidze międzyokręgowej ze Spartą Złotów 5 - 4. Bramki strzelili: Jakub Ślósarczyk (3), Arkadiusz Dereżyński i Błażej Rajewski. Ponieważ liderujaca Iskra Szydłowo zremisowała z wiceliderem Sparta Oborniki, to Wełna została samodzielnym liderem tabeli.

Cenne zwycięstwo odniosła Unia Wapna, która wygrała z Fortuną Wieleń (3-1) (fs)

Czołówka na drodze nr 241

Do poważnego zdarzenia drogowego doszło dziś na skrzyżowaniu w Brzeźnie Starym na drodze 241.

Dwie osobowe toyoty jadące z przeciwka zderzyły się czołowo. Oba uległy znacznemu zniszczeniu. Żaden z kierowców nie odniósł obrażeń ciała. Kobieta zasiadajaca za kierownicą auta marki Toyota Yaris  powiedziała, że życie uratowały jej przednie poduszki powietrzne. Przybyła na miejsce Straż Pożarna zabezpieczyła miejsce zdarzenia, a Policja przystąpiła do ustalania przyczyny "czołówki". (maj)

Fot. Jerzy Mianowski

Kurtyna 2018 za nami

Fot. Konrad Szadkowski

 

W Miejskim Domu Kultury odbyły się Jubileuszowe XX Konfrontacje Małych Form Teatralnych.

 

Impreza kulturalna organizowana przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Wągrowcu od dwóch dekad prezentuje twórczość teatralną szkół z powiatu wągrowieckiego. W tym roku w konkursie brało udział dwanaście placówek, które odegrały spektakle o przeróżnej tematyce.

 

Złota Kurtyna w kategorii szkół podstawowych przypadła Teatrowi My i… (SP nr 3) pod kierunkiem Agaty Drążkiewicz i Danuty Strzeleckiej-Purczyńskiej. W kategorii gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne najlepszy według jury był Teatr Szansa (SP nr 1), nad którym czuwała Maria Strzyżyńska.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć na profilu www.facebook.com/gloswagrowiecki/

 

Więcej informacji na ten temat w najbliższym wydaniu Głosu Wągrowieckiego.   

Koncert Don Vasyla w Wągrowcu

Zapraszamy na koncert „Jedno jest niebo dla wszystkich" w wykonaniu Don Vasyla i Gwiazd Cygańskiej Pieśni!

Największe cygańskie przeboje zabrzmią w Sali Kina Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu już 16 grudnia (niedziela) o godz. 15.  Bilety na koncert w cenie 50 zł są do nabycia już teraz w kasie Kina MDK oraz w Księgarni Muszyńscy Al. Jana Pawła II 18 w Wągrowcu. Ilość miejsc ograniczona.

Konkurs na "Świąteczną Bombkę"

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wągrowcu pod patronatem Starosty Wągrowieckiego po raz drugi ogłosiła konkurs na „Świąteczną Bombkę".

Inicjatywa skierowana jest do dzieci z przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych, klas gimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych i dorosłych z terenu powiatu wągrowieckiego.

Celem konkursu jest pielęgnowanie tradycji bożonarodzeniowych, wspieranie działań i możliwości twórczych dzieci, młodzieży i dorosłych, promowanie mieszkańców powiatu wągrowieckiego uzdolnionych plastycznie.

Konkurs podzielony został na kategorie: dzieci przedszkolne, uczniowie klas I-III, uczniowie klas IV-VI, uczniowie klas VII- VIII i klasy gimnazjalne, uczniowie klas ponadgimnazjalnych oraz dorośli.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy dostarczyć jedną pracę w przestrzennym formacie. Technika wykonania bombek jest dowolna, liczy się pomysł i kreatywność. Bombka zgłoszona do konkursu winna spełniać następujące warunki: wielkość i waga bombki muszą umożliwiać zawieszenie jej na choince, każda bombka winna posiadać zawieszkę. Pracę należy opatrzyć przymocowaną w widocznym miejscu kartką- metryczką zawierającą dane: imię i nazwisko, grupa- klasa, nazwa placówki i numer telefonu. Metryczka powinna być niewielkich rozmiarów, tak aby nie przysłaniała pracy. Prace mogą być wykonywane tylko indywidualnie z wyjątkiem dzieci przedszkolnych – prace mogą być wykonane przy pomocy dorosłych.

Prace należy składać w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wągrowcu, ul. Kościuszki 49, 62-100 Wągrowiec, w nieprzekraczalnym terminie do 3 grudnia 2018 roku.

Uroczysta prezentacja wyróżnionych prac oraz nagrodzenie zwycięzców odbędzie się 12 grudnia 2018 roku o godz. 17 w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wągrowcu.

Program gotowy i do roboty!

Burmistrz elekt Jarosław Berendt oraz nowo wybrani radni miejscy podpisali koalicyjny program wyborczy na lata 2018-2023.

Pod dokumentem swoje podpisy złożyli burmistrz elekt Jarosław Berendt i 13 radnych z Bliżej Ludzi i Samorządności Wągrowieckiej 2000. Wcześniej, po pierwszej turze wyborów, oba komitety wyborcze zawarły porozumienie, w którym do 15 listopada zdeklarowały się przedłożyć opinii publicznej program wyborczy na lata 2018 – 2023.

Pod dokumentem brakuje podpisu radnego Andrzeja Reisa z Bliżej Ludzi, który zasiadał w radzie w poprzedniej kadencji, co daje dużo do myślenia. Program w wielu akapitach nie jest konkretny, a hasłowy, przez co trudny będzie do rozliczenia.

Inauguracyjna sesja Rady Miejskiej odbędzie się w czwartek, 22 listopada o godz.16.00, podczas której burmistrz i radni zostaną zaprzysiężeni, natomiast burmistrz Krzysztof Poszwa przekaże władzę burmistrzowi elektowi. Wybrane będzie też "prezydium rady" w składzie przewodniczący, dwóch wiceprzewodniczących i sekretarz obrad. Radzie przewodniczyć ma Jakub Zadroga (BL), pierwszym wiceprzewodniczącym zostanie radny rekomendowany przez SW 2000, a drugim - radny z KWW Krzysztofa Poszwy, jednak do chwili zaprzysiężenia Krzysztof Poszwa nie zajmuje w tej sprawie stanowiska. Prawo i Sprawiedliwość nie było poproszone przez koalicję do rozmów w sprawie obsady "prezydium". (maj)

Muzeum po zmierzchu

Muzeum Regionalne w Wągrowcu zaprasza wszystkich mieszkańców miasta i okolic 23 listopada (piątek) na imprezę edukacyjno - rozrywkową  „ Muzeum po zmierzchu”.

Organizatorzy przygotowali wiele ciekawych propozycji dla najmłodszych, ale i dla nieco starszych Wągrowczan. Nie obędzie się bez tradycyjnego lania wosku przez dziurkę od klucza i odczytywania wróżb. Podczas tegorocznej imprezy katarzynkowo - andrzejkowej odbędą się m.in. pokazy dawnych zawodów połączone z zajęciami warsztatowymi. Będzie to również ciekawa okazja do wysłuchania dwóch prelekcji pt: „Ginące zawody” oraz „Tradycje wróżb andrzejkowych i katarzynkowych”.

Zapowiada się bardzo ciekawy wieczór, dlatego już dzisiaj warto zarezerwować sobie chwilę wolnego czasu i wybrać się do muzeum.

Zapraszamy ! Szczegóły na plakacie.

Wykład o kulturze arabskiej

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wągrowcu zaprasza już jutro 15 listopada o godz. 17 na wykład o kulturze arabskiej pt. „Czego o swojej kulturze nie powie ci Arab”.

Wykład przedstawi prelegentka  dr Agnieszka Chęś, która opowie o kulturze arabskiej przez pryzmat swoich doświadczeń, trzech lat spędzonych w Omanie oraz podróży po Półwyspie Arabskim. Słuchacze dowiedzą się m.in. co ukształtowało kulturę arabską, ile żon chciałby mieś Arab,  jakie są arabskie przysmaki .

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

W najnowszym wydaniu Głosu Wągrowieckiego

 

 

Największy chór zaśpiewał hymn

Obchody stulecia odzyskania niepodległości w Wągrowcu świętowano na wiele sposobów, również śpiewająco, czego przykładem był wspaniały koncert w klasztorze.

 

Jaka rocznica, takie widowisko

Niespełna trzystu wykonawców inscenizacji „100 lat Polski” przyciągnęło tłumy do hali widowiskowej w Skokach.

 

Taka sesja raz na sto lat

Uroczysta Sesja Rady Powiatu Wągrowieckiego, która odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym  im. Powstańców Wielkopolskich, pełna była wzruszających momentów związanych z świętowaniem odzyskania niepodległości.

 

Nie czuję się przegranym

Szczera rozmowa z burmistrzem Krzysztofem Poszwą o jego minionej kadencji i dalszych działaniach na rzecz Wągrowca, jakie planuje realizować jako radny.

 

Po kostki w ściekach

Mieszkańcy bloku przy ul. Piaskowej walczą z wybijającą kanalizacją, która zalewa ich piwnice.

 

Modliszki są jak pokemony

Bartek Wójcik z Durowa od kilku lat hoduje egzotyczne owady. Opowiedział nam o ich niezwykłych właściwościach.

 

Świat złomu i klamoctwa

Znany przede wszystkim ze swojej pasji do starych pojazdów Olek Błaszkowski ma też wiele innych zainteresowań, które podzielają jego najbliżsi.

 

Żółto-czarny lider jest tylko jeden

Szczypiorniści Nielby Wągrowiec wygrali wyjazdowy mecz w Gdańsku i wspięli się na szczyt ligowej tabeli.  

 

 

GŁOS WĄGROWIECKI NR 46 Z 14 LISTOPADA 2018 R. PROSTO I SZYBKO  BEZ WYCHODZENIA Z DOMU!

Widowisko godne rocznicy

Fot. 3x F. Szklennik

Ponad dwustu wykonawców i kilkaset osób na widowni podczas widowiska ukazującego  historię Polski w okresie od odzyskania niepodległości do czasów współczesnych.

Zadania przygotowania widowiska podjęła się Barbara Surdyk wraz z gronem nauczycieli szkoły podstawowej w Skokach oraz pracownikami Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Skoki. Publiczność, która wypełniła trybuny do ostatniego miejsca, zobaczyła sceny przedstawiające losy Polaków w okresie zaborów i I wojny światowej, wybuch Powstania Wielkopolskiego, czasy II RP, okres II wojny światowej,  zbrodnię katyńską, trudne czasy PRL-u, powstanie Solidarności i przywództwo Lecha Wałęsy, wybór Polaka na papieża, upadek komunizmu i obecne czasy. Wykonawcami byli obecni i byli uczniowie szkoły podstawowej, ich rodzice, Orkiestra Dęta OSP Skoki, chór Harfa i Chór Kameralny, mieszkańcy Skoków. Widowisko zostało nagrodzone rzęsistymi brawami i owacjami na stojąco, a burmistrz Tadeusz Kłos sprezentował wykonawcom okazały tort nawiązujący swoim kształtem i dekoracjami do 100.lecia odzyskania niepodległości.(fs)

Relacje z obchodów Świeta Niepodległości na terenie powiatu zamieścimy w najbliższym wydaniu Głosu Wagrowieckiego 14 listopada.

Niepodległościowy tort od burmistrza

Policjanci na zwolnieniach...


Ponad połowa wągrowieckich funkcjonariuszy Policji do czwartku przebywała na zwolnieniach lekarskich.

To efekt protestu pracowników Policji, który trwa już od lipca br. Domagali się regulacji płacowych i urlopowych po ich myśli. Do protestu policjantów dołączyli funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Służby Celno-Skarbowej i Państwowej Straży Pożarnej. Początkowo związkowcy domagali się podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego i odmrożenia waloryzacji pensji, domagali się też 100 proc. chorobowego.

W Wielkopolsce brakuje niemal połowy funkcjonariuszy. – Sytuacja jest bardzo trudna. Spośród 8 tysięcy policjantów z Wielkopolski, 3767 przebywa na zwolnieniach lekarskich. To jest około 48 procent policjantów - przyznał w czwartek Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu. I tak na przykład w drogówce do dyspozycji naczelnika było zaledwie kilkunastu policjantów spośród 200.

W powiecie wągrowieckim również sytuacja nie jest ciekawa. Odnotowano 57- procentową absencję w pracy z powodu zwolnień lekarskich - dowiadujemy się od rzecznika Borowiaka. Na koniec 2017 roku Komenda Powiatowa dysponowała 133 etatami i 7 wakatami, czyli ok. 70 funkcjonariuszy przebywa na L4.

Wczoraj sytuacja diametralnie się zmieniła. Związkowcy porozumieli się z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, przez co protestujący powrócą do pracy. Porozumienie zakłada podwyżkę dla policjantów o 655 złotych brutto od 1 stycznia 2019 roku oraz o 500 złotych brutto od 1 stycznia 2020 roku, a także możliwość przejścia na emerytury po 25 latach służby, bez wymogu przekroczenia 55. roku życia. Dodatkowo nadgodziny, które dotąd w Policji niepłatne, będą wypłacane w stu proc. Ponadto policjanci, którzy mają pełną wysługę, będą mogli zostać w służbie, otrzymując dodatek w wysokości połowy hipotetycznej emerytury.

Czy policjanci zdążą wrócić do pracy ze zwolnień na 11 listopada br.? Zgodnie z prawem policjant nie może stawić się w pracy, jeśli przebywa na L4. Lekarz może jednak przerwać zwolnienie, gdy stwierdzi, że policjant wrócił do zdrowia na podstawie przeprowadzonego badania i pisemnego oświadczenia policjanta o odzyskaniu zdolności do wykonywania obowiązków służbowych. (maj)

Fot. Jerzy Mianowski

 

Nowy sprzęt dla OSP

Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Mieścisko wzbogacą się o nowy sprzęt do ratownictwa.

 Pod koniec września Gmina Mieścisko zawarła umowę z Ministerstwem Sprawiedliwości na zakup wyposażenia i sprzętu ratownictwa - w ramach środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej - na rzecz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

 Przekazanie sprzętu jednostkom OSP nastąpi 16 listopada 2018 r. w Sali Sesyjnej Urzędu Gminy w Mieścisku. (red)

 

Koncert na 100-lecie RP

Serdecznie zapraszamy na rockowo- poetycki koncert na 100- lecie RP w wykonaniu zespołu Fabryka 10 listopada (sobota) o godz. 18 w sali widowiskowej Domu Kultury w Mieścisku.

Szczegóły na plakacie.

Oszust-policjant wyłudził kilkadziesiąt tysięcy

 

 

Podający się za funkcjonariusza mężczyzna oszukał mieszkankę Wągrowca na znaczna kwotę pieniędzy.

 

 

Do zdarzenia doszło we wtorek w Wągrowcu.

 

 

- 6 listopada do KPP w Wągrowcu zgłosiła się kobieta, która złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oszustwa metodą „na policjanta”, w wyniku którego została doprowadzona do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 81 000,00 zł, oraz usiłowano doprowadzić ją do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 50 000,00 zł — poinformował sierż. sztab. Dominik Zieliński, oficer prasowy KPP w Wągrowcu.

 

Jak wynika z relacji kobiety, we wtorek zadzwonił do niej mężczyzna podający się za policjanta nazwiskiem Stępień, i poinformował ją, że włamano się na jej konto. Poprosił kobietę o podanie numeru konta, hasła i loginu do bankowości elektronicznej, aby zapobiec dalszym działaniom. Następnie przekazał, żeby udała się do banku i zwiększyła limit na swoim koncie. Kiedy okazało się, że nie może tego zrobić, oszust powiedział, że musi przelać kwotę 15 tys. złotych na podany przez niego rachunek w BZ WBK SA IX Oddział Warszawie, co kobieta zrobiła.

 

Fałszywy policjant poinformował następnie wągrowczankę, że jej dom jest obserwowany i podsłuchiwany, a jeśli ma jakieś oszczędności, to powinna je wpłacić na kolejny, podany przez niego rachunek. Kobieta wykonała kolejną operację.

 

Oszust zadzwonił kolejny raz i wypytywał o inne oszczędności. Kobieta zdradziła, że ma dostęp do konta swojej matki. Mężczyzna polecił jej przelać również te pieniądze na inne, podane przez niego konto. Poszkodowana udała się do banku, ale ze względu na dużą kolejkę postanowiła wrócić do domu. Wtedy oszust zadzwonił do niej i powiedział, ze utrudnia akcję policji i powiadomi o tym prokuraturę. Kiedy kobieta wróciła do banku w celu dokonania wpłaty, zadzwoniła do niej córka i odwiodła ją od tego. Pod bankiem pojawił się mąż kobiety, któremu przekazała telefon. Jemu oszust też groził, że uniemożliwiają akcję policji i zostaną za to ukarani. Po chwili oszust zadzwonił kolejny raz do kobiety i ubliżając jej, powiedział, że dała się nabrać i żeby podziękowała mężowi za ocalenie reszty pieniędzy.

 

Postępowanie w tej sprawie prowadzi wydział kryminalny wągrowieckiej policji.   

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem