sobota, 20 lipca
20:26

Hity ze starej płyty

Grzegorz Hieronim Bartkowiak zaprasza na memoriałowy wieczór muzyczny.

In memoriam Ryszarda Dobrogojskiego - taka idea przyświeca spotkaniu w amfiteatrze miejskim 2 sierpnia, o godz. 20. Usłyszymy "Hity ze starej płyty" w interpretacji Grzegorza Hieronima Bartkowiaka. Wstęp wolny.(fs)

W najnowszym wydaniu Głosu Wągrowieckiego

 

Stara hala poszła z dymem

We wtorek w Grylewie doszło do pożaru budynków magazynowych.

 

Mieszkańcy przeciwko spalarni

Nie opadł jeszcze kurz po burzliwym czwartkowym spotkaniu z przedstawicielami spółki Veolia Energia Poznań, a wągrowczanie wzywają burmistrza do zatrzymania planowanej inwestycji.

 

Ruszyły Dni Wągrowca

Mieszkańcy jakubowego grodu bawili się w weekend nad jeziorem przy klubowych nutach i na Rynku przy hitach Electric Light Orchestra.

 

Wójt zarobi więcej

Na sesji Rady Gminy Damasławek radni podnieśli wynagrodzenie Cypriana Wieczorka.  

 

Ucieczka na szafot (cz.1)

Historia górników z Wapna, którzy trafili na roboty przymusowe do Niemiec w czasie II Wojny Światowej.

 

Z potrzeby serca i rozumu

Rozmowa z Stanisławem Markiem Jóźwiakowskim, właścicielem firmy zajmującej się kompleksową obsługą rolnictwa, miłośnikiem koni, działaczem sportowym i społecznym.

 

Przedsezonowe roszady

Artur Gawlik został nowym asystentem trenera Bartosza Świerada. 

Wójt Damasławka dostał podwyżkę

Fot. Konrad Szadkowski

 

Radni Gminy Damasławek przegłosowali uchwałę podwyższającą zarobki wójta o 20 procent. 

 

Inicjatorem podwyżki był przewodniczący rady Sławomir Buk, który uzasadniał ją m.in. tym, że od grudnia 2014 wysokośc wynagrodzenia wójta nie uległa zmianie, a przez te lata średnie zarobki w skali kraju wzrosły o 22 procent. Dodał, że obecnie niektóre składniki pensji kierowników jednostek organizacyjnych gminy są wyższe niż wójta. 

"W związku z ponadprzeciętnym zaangażowaniem wójta w wykonywanie swoich obowiązków oraz pozytywną oceną dotychczasowej pracy przez Radę Gminy Damasławek, podwyższenie wynagrodzenia dla Wójta Gminy Damasławek jest uzasadnione. Ustalenie wynagrodzenia wójta gminy z mocy ustawy należy do kompetencji Rady Gminy, która wykonuje je w drodze uchwały. Dlatego podjęcie uchwały uważa się za zasadne" - czytamy w uzasadnieniu uchwały. 

 

(ks)

Mieszkańcy przeciwni budowie spalarni

Fot. Konrad Szadkowski

 

Wczoraj odbyło się burzliwe spotkanie przedstawicieli Veolia Energia Poznań z mieszkańcami Wągrowca.

 

Sala kryształowa hotelu Pietrak wypełniona była po brzegi, co tylko potwierdziło fakt, że planowana budowa spalarni spędza sen z powiek wielu mieszkańcom naszego miasta. Po wstępie, podczas którego przedstawiciele inwestora omówili ideę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, jaka ma powstać przy obwodnicy w rejonie ulic Rygielskiej i 11 listopada, głos zabrali wągrowczanie. Widać było, że wielu z nich było dobrze przygotowanych merytorycznie i dysponowali wiedzą popartą publikacjami dostępnymi w sieci.

 

Fot. Konrad Szadkowski

 

Przedstawiciele Veolii próbowali odpowiedzieć na wszystkie pytania, jednak mimo zaplecza w postaci liczb i wykresów, prezentowanych na żywo, nie zdołali przekonać mieszkańców do swojego pomysłu. Dostało się także władzom miasta i radnym, którzy na ostatniej sesji Rady Miejskiej przegłosowali uchwałę o udostępnieniu pod dzierżawę działki miejskiej, gdzie powstać ma planowana spalarnia.

 

Fot. Konrad Szadkowski

 

Wywołany do odpowiedzi burmistrz Jarosław Berendt zapewnił, że wysłucha wszystkich głosów wągrowczan i wyciągnie z nich wnioski. Również przedstawiciele Veolii zapewnili, że nie zrobią nic bez poparcia mieszkańców, ale poprosili o spokojne przemyślenie jeszcze raz wszystkich faktów związanych z inwestycją.

 

Obszerna relacja ze spotkania już w najbliższym wydaniu Głosu Wągrowieckiego.

(ks)

W najnowszym wydaniu Głosu Wągrowieckiego

 

 

Wpadli z dragami

Funkcjonariusze z wągrowieckiej komendy zabezpieczyli 208 gramów amfetaminy, 1,6 kg marihuany i 22 tabletki ecstasy.

 

Pszczoły pod lupą weterynarza

Zgnilec amerykański, wykryty w pasiece pod Mieściskiem, może rozprzestrzenić się na sąsiednie ule.

 

Nie wszystkim się udało

Maturzyści poznali wyniki tegorocznego egzaminu dojrzałości.

 

Niosąc ulgę chorym

Stowarzyszenie im. ks. Jerzego Niwarda Musolffa świętowało 20-lecie, zaś Hospicjum Miłosiernego Samarytanina 15-lecie istnienia.

 

Partnerstwo sprawdzone w praktyce

Właśnie mija 20 lat od momentu podpisania umowy partnerskiej między powiatami: wągrowieckim i lűneburgskim. Symbolicznie została odnowiona podczas wizyty delegacji polskiej.

 

Tajemnica wydziału W - 2

430 metrów pod ziemią znajdował się V poziom Kopalni Soli w Wapnie. Z tym właśnie miejscem wiąże się największa tajemnica Wapna i tutejszej kopalni soli.

 

Jubileuszowy jarmark

Liturgią mszy św. celebrowanej przez o. CIS Franciszka Ferensztajna w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła Łeknie zainagurowany został XXV Jarmark Cysterski.

 

Policja zatrzymała handlarzy narkotyków

Fot. KPP Wągrowiec

 

Funkcjonariusze z wągrowieckiej komendy zabezpieczyli 208 gramów amfetaminy, 1, 6 kg marihuany i 22 tabletki ecstasy. 

 

Zabezpieczono też 23 sadzonki krzewów konopi indyjskich. Narkotyki miały trafić do obiegu na terenie powiatu wągrowieckiego. Wartość zabezpieczonych narkotyków szacuje się na około 65 tysięcy złotych.

 

Jak czytamy w komunikacie policji, sprawę handlu narkotykami funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego wągrowieckiej jednostki badali od marca tego roku. Z każdym tygodniem policjanci pozyskiwali nowe informacje i zatrzymywali w prowadzonym postępowaniu kolejne osoby.

 

Zatrzymano łącznie 5 osób w wieku od 24 do 34 lat. Usłyszeli oni zarzuty posiadania i udzielania środków odurzających.

 

- Zatrzymani w sprawie to mężczyźni i kobiety z powiatu wągrowieckiego a także Obornik Wielkopolskich – poinformował sierż. sztab. Dominik Zieliński, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu. - Usłyszeli oni m.in. zarzuty posiadania i udzielania narkotyków. Wobec dwóch osób Sąd Rejonowy w Wągrowcu zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, trzy osoby oddane zostały pod dozór policji. Za handel narkotykami grozi kara nawet 10 lat pozbawienia wolności.

W Żabiczynie wykryto ognisko zgnilca amerykańskiego pszczół

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu wydał rozporzadzenie w związku z chorobą pszczół, jaką wykryto w gminie Mieścisko. 

 

 

 

Ognisko zgnilca amerykańskiego wystąpiło w pasiece w Żabiczynie, co stwierdzono na podstawie objawów klinicznych czerwiu w zakażonej pasiece oraz wyników badań laboratoryjnych próbek. W celu zwalczenia choroby określono obszar zapowietrzony wokół jej ogniska i wprowadzono na nim nakazy oraz zakazy.  

 

Obszar zapowietrzony obejmuje miejscowości: Ludwikowo, część miejscowości Niemczyn, Kozielsko, Modrzewie, Gruntowice, Mirkowice, Zakrzewo, Żabiczyn, Gołaszewo, Gorzewo Mieścisko, Ruda Koźlanka, Zbietka, część miejscowości Łaziska, Nowa Wieś, Rgielsko, Bracholin Kiedrowo, Werkowo, Redgoszcz, Rąbczyn.

 

 

 

Inspektorat Weterynarii nakazuje tam wykonanie przeglądu pasiek przez urzędowego lekarza weterynarii i niezwłoczne zgłaszanie przypadków zachorowań pszczół z objawami mogącymi wskazywać na zgnilec amerykański pszczół Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Wągrowcu.

 

Na wskazanym w rozporządzeniu obszarze zakazuje się organizowania wystaw targów i pokazów z udziałem pszczół, przemieszczania bez zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wągrowcu rodzin pszczelich, pszczół, matek pszczelich, plastrów, pni pszczelich i produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece, uli i ich wyposażenia. Nakazuje się oznakowanie obszaru zapowietrzonego poprzez ustawienie na zewnętrznej granicy tego obszaru tablic ostrzegawczych z czarnym napisem na żółtym tle o następującej treści: „UWAGA ! ZGNILEC AMERYKAŃSKI PSZCZÓŁ OBSZAR ZAPOWIETRZONY ”. Tablice i napisy mają mieć takie wymiary, aby były czytelne z odległości co najmniej 100 metrów, oznakowane w sposób trwały, nie podlegający działaniu czynników atmosferycznych. Tablice należy umieścić na ustalonych przez właściwe organy drogach publicznych lub prywatnych.

 

(ks)

Praca

Kolporter, to trudne, ale sympatyczne zajęcie. Poszukujemy osoby, która pomoże nam dotrzeć do naszych Czytelników.

 

Magdalena Zygmunt wydała oświadczenie

 

Wójt gminy Damasławek odwołał wczoraj Magdalenę Zygmunt ze stanowiska dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury. Dziś wieloletnia dyrektor odniosła się do tej decyzji, wydając oświadczenie, którego treść zamieszczamy poniżej.

 

 

Krzysztof Poszwa odwołany z funkcji wiceprzewodniczącego rady

Fot. Konrad Szadkowski

W prezydium Rady Miejskiej w Wągrowcu doszło do przetasowań.

Klub radnych Bliżej Ludzi złożył wniosek o odwołanie Krzysztofa Poszwy z funkcji wiceprzewoniczącego Rady Miejskiej w Wągrowcu. Nie podano jednak do publicznej wiadomości uzasadnienia tej propozycji, zaś głosowanie za odwołaniem Poszwy, które odbyło się na dzisiejszej sesji, było tajne. Większość radnych poparło proponowaną zmianę. Tym samym trzeba było powołać nowe osoby na te stanowiska, gdyż drugi wiceprzewodniczący, Grzegorz Kamiński sam zrezygnował w ubiegłym miesiącu.

Nowymi wiceprzewodniczącymi, w wyniku głosowań, zostali: Danuta Strzelecka-Purczyńska i Andrzej Reis. (ks)

 

Lady Pank gwiazdą Dni Przemysła

Orszak królewski, wystepy lokalnych zespołów i artystów, a na koniec występ kultowego zespołu Lady Pank.

To wszystko wydarzy się 13 lipca w Rogoźnie podczas Dni Przemysława. Zapowiada się więc barwnie i muzycznie. Rozpoczęcie imprezy zaplanowano o godz. 15. Koncert Lady Pank rozpocznie się o godz. 21.

Ruszyły zapisy na półmaraton

UMiG Skoki

Już można zapisywać się na 4.Półmaraton Wagrowiec - Skoki

IV Półmaraton Wągrowiec Skoki odbędzie się 27 października 2019 r. (niedziela) o godz. 13:00. Start na Rynku w Wagrowcu, a meta na rynku w Skokach. Na mecie na każdego będzie czekał pamiątkowy odlewany medal.

Zapisy online przyjmowane będą do 20 października 2019.

Opłaty startowe:

a) pakiet A

- 30 zł pierwsze 100 opłaconych zgłoszeń

- 40 zł do 31 lipca 2019

- 45 zł od 1 sierpnia 2019 do 20 października 2019

- 70 zł w biurze zawodów 27 i 28 października 2019

a) pakiet B z pamiątkową koszulką biegu - pakiet A + 15zł

(możliwość zakupu pakietu B do 1 października 2019)apisów można dokonać na: http://zapisy.maratonczykpomiarczasu.pl/pl/polmaraton-wagrowiec-skoki

Gdzie kąpać się bezpiecznie?

wagrowiec.eu

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wągrowcu informuje, iż w czerwcu 2019r. na terenie powiatu wągrowieckiego zgłoszone i zakwalifikowane zostały 4 kąpieliska:

- Kąpielisko Miejskie ul. Kościuszki w Wągrowcu,

- Kąpielisko w miejscowości Kozielsko nad Jeziorem Stępuchowskim gmina Damasławek.

- Kąpielisko w miejscowości Kobylec gm. Wągrowiec

-Kąpielisko w miejscowości Kamienica gm. Wągrowiec

12.06.2019r. pobrano do badania wodę z kąpieliska miejskiego oraz kąpieliska w Kozielsku. Z przeprowadzonych analiz wynika, że woda w tych kąpieliskach nadaje się do kąpieli zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli (Dz. U. poz. 255). Dnia 25.06.2019r. pobrano bo badań wodę z Kąpielisk w Kamienicy i w Kobylcu – badania w toku. Aktualną informację na temat kąpielisk można uzyskać na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego w serwisie kąpieliskowym.

- Jednocześnie informuję, że prowadzone są w sezonie letnim w godzinach popołudniowych oraz w dni wolne od pracy kontrole zakładów gastronomicznych, sklepów spożywczych oraz innych obiektów zlokalizowanych w okolicach kąpielisk - mówi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wągrowcu Paweł Gilewski.(red)

Blues Express rusza w trasę

archiwum

Już po raz 27. Stowarzyszenie Strefa Kultury oraz Dom Polski w Zakrzewie zapraszają na Festiwal Blues Express, którego pomysłodawcą jest Henryk Szopiński. Ta edycja festiwalu odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego i przy finansowym wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, a także Powiatu Złotowskiego oraz Gminy Zakrzewo.

Festiwal Blues Express jest znaną i cenioną marką. Jego formuła łączy prezentację bluesa z podróżą pociągiem. Jego gośćmi byli muzycy z Polski, Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Czech, Węgier, Austrii, Szwecji, Niemiec i Białorusi. Preludium festiwalu będzie, tradycyjnie już, koncert w Pile, 5 lipca o godz. 18.00 na ul. Śródmiejskiej. Wystąpią zespoły: ZVA 12-28 Band, Levi i Forsal.

Z kolei 6 lipca o godz. 11. 04 z Poznania do Zakrzewa wyruszy Bluesowy Express, jak co roku, pełen fanów bluesa. Na stacjach zagrają: ZVA 12-28 (Poznań), Cotton Wing (Rogoźno), Danny Boy Experience (Chodzież), Blueberry Hill (Piła), Forsal (Krajenka), Blues Menu (Złotów), Blues Junkers (Zakrzewo).

Według rozkładu jazdy o godz. 18.50 pociąg dotrze do Zakrzewa. Tam, w leśnym amfiteatrze, o godzinie 19.00 rozpocznie się Koncert Finałowy. Wystąpią zespoły: Cugowski-Lipina-Szopiński, John F. Klaver Band (Holandia), Kraków Street Band, Pokój nr 3 Two Drums, The Road Dogs (Białoruś), Blues Flowers i Rapaholin.

Po Koncercie Finałowym, 7 lipca o godz. 3.25 pociąg zabierze uczestników Blues Expressu w drogę powrotną do Poznania.(red)

Wójt odwołał Magdalenę Zygmunt ze stanowiska dyrektora GOK Damasławek

 

Wójt gminy Damasławek, Cyprian Wieczorek, zamieścił dziś na stronie internetowej gminy oświadczenie, w którym tłumaczy powody swojej decyzji.

 

W oświadczeniu czytamy m.in.: „Powodem mojej decyzji jest przede wszystkim brak jakiejkolwiek współpracy Pani Dyrektor z Urzędem Gminy Damasławek. Oznacza to brak realizacji statutowego zakresu działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Damasławku.  Dotychczasowe rozmowy z Panią Dyrektor w zakresie oczekiwań, co do jej pracy również  nie przyniosły  pożądanych rezultatów. W związku z tym nie mam możliwości realizacji zadań własnych Gminy w sposób płynny, efektywny i zgodny z oczekiwaniami mieszkańców. Decyzja o odwołaniu dyrektora GOK podparta jest analizą prawną. Wynika z niej jednoznacznie, że zgodnie z  art. 70 § 1 Kodeksu pracy pracownik zatrudniony na podstawie powołania może być w każdym czasie – niezwłocznie lub w określonym terminie – odwołany ze stanowiska przez organ, który go powołał.”

 

Wójt tłumaczy dalej swoją decyzję na konkretnych przykładach:

 

„ Wśród wielu uwag do pracy Pani Dyrektor są m.in.: odmowa włączania się w organizację gminnych imprez kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych, w tym organizację „Powitania Lata na Plaży w Kozielsku”, nieefektywne i niegospodarne wykorzystywanie pieniędzy poprzez organizację wydarzeń podobnych do wydarzeń organizowanych przez Gminę Damasławek, czy niespłacanie pożyczki udzielonej przez Urząd Gminy Damasławek. Ponadto w mojej ocenie dotychczasowe koszty organizacji wielu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez GOK w Damasławku były zbyt wysokie i nieuzasadnione. Podczas kontroli pracy Pani Dyrektor okazało się także, że nie wyznaczyła ona stałych godzin otwarcia jednostki, co negatywnie wpływa na transparentność oraz możliwość korzystania z działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Damasławku. Aktualna oferta Gminnego Ośrodka Kultury w Damasławku nie jest regularnie aktualizowana i dostosowywana do potrzeb Mieszkańców Gminy Damasławek. Ocena pracy GOK wykazała także, że Gminny Ośrodek Kultury nie koordynuje działalności na terenie gminy w zakresie organizacji imprez kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych, mimo że taka jest jego rola, a brak współpracy z Urzędem Gminy Damasławek negatywnie wpływa na ofertę kulturalno-rozrywkową oraz wizerunek Gminy.”

 

Mimo problemów we wsppółpracy na lini wójt-dyrektor, warto wspomnieć, że GOK w Damasławku prowadzony przez Magdalenę Zygmunt organizował wiele ciekawych koncertów i wydarzeń. W Damasłaku gościli w ostatnich latach tacy wykonawcy jak m.in. Dżem, Voo Voo, Krzysztof Zalewski, Hey czy Coma. 

 

(ks)

Wernisaż wystawy Rainforest

 

Od piątku w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu będzie można podziwiać prace Justyny Jułgi.    

 

Rainforest (Las deszczowy) nie jest zwyczajną wystawą obrazów. Artystka przygotowała instalację malarską, otaczającą oglądających i prowadzących ich w świat tajemniczego lasu deszczowego, pełnego olbrzymich pni drzew, lian, paproci i egzotycznych kwiatów. Jest to świat „powołany do istnienia” z inspiracji twórczością Claude Moneta, jak i marzeniami Artystki o egzotycznych krajach.

 

Justyna Jułga ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W 1994 r. uzyskała dyplom z zakresu malarstwa w pracowni prof. Zygmunta Kotlarczyka. Zajmuje się malarstwem, instalacją i fotografią. Od 1995 r. należy do ZPAP. Jest autorką kilkunastu wystaw indywidualnych. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych. Brała udział w międzynarodowych plenerach interdyscyplinarnych "Inner spaces" w Skokach i w Poznaniu (1993, 1995, 1996 i 1997 r.) Otrzymała wyróżnienia na IV i V Biennale Plastyki Bydgoskiej (1998 i 2000). W 1999 została nagrodzona na ogólnopolskiej wystawie malarstwa "Aqua fons vitae". Od 2005 r. należy do Bydgoskiego Stowarzyszenia Artystycznego.

 

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 28 czerwca o godz. 18 w Muzeum Regionalnym przy ul. Opackiej 15. 

 

Ekspozycja potrwa do 22 wrzesnia. 

 

 

 

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem