sobota, 17 listopada
13:21

Tu być, tu trwać

Maria Baar (1938 - 2016). Fot. Jerzy MianowskiMaria Baar (1938 - 2016). Fot. Jerzy Mianowski

W środę po południu zmarła nieodżałowana wągrowczanka Maria Baar.

Maria Baar zmarła w Józefowie pod Warszawą, gdzie ciężko chora przebywała w tamtejszym Domu Pomocy Józefina. Opiekowała się nią wnuczka Kamilla Baar, znana aktorka. Odeszła w wieku 78 lat.

Polonistka, bibliotekarka, regionalistka oraz publicystka Głosu Wągrowieckiego i bliski współpracownik redakcji. Laureatka Nagrody Pracy Organicznej „Złoty Liść 2011” Głosu Wągrowieckiego, przyznawanej „ludziom przeciętnym za ich nieprzeciętność, zwykłym za ich niezwykłość”. W tym samym roku otrzymała jeszcze dwa znaczące wyróżnienia: Nagrodę Powiatu Wągrowieckiego „Złotą Pieczęć”, o którą wnioskowała nasza redakcja i Nagrodę Główną Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w Poznaniu.

Wcześniej, bo 2004 r. z rąk ówczesnego burmistrza Stanisława Wilczyńskiego odebrała Honorową Nagrodę Miasta Wągrowca w kategorii kultura, oświata, nauka, kultura fizyczna. Uhonorowana był też wieloma innymi odznaczeniami i wyróżnieniami, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Medalem Rodła. Przez wiele lat do emerytury kierowała wągrowiecką Filia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Piotra Palińskiego, którego była wielkim promotorem (dziś filia Biblioteki Pedagogicznej w Pile Centrum Doskonalenia Nauczycieli).

Blisko współpracowała z Pałuckim Bankiem Spółdzielczym. Ostatnim jej wiekopomnym dziełem był album „Tu być, tu trwać" wydanym z okazji 145-lecia tego banku przez Wągrowiecką Oficynę Wydawniczą. Autorka wielu  książęk i publikacji, w tym "Dzieł wybranych" Piotra Palińskiego, które wydano z okazji 630. rocznicy powstania Wągrowca dla uczczenia pamięci tego znamienitego wągrowczanina.

Śp. Maria Baar to jedna z 25. wybitnych postaci 25 – lecia Głosu Wągrowieckiego. „Wzorzec kultury i erudycji. Emerytowana nauczycielka i bibliotekarka, miłośniczka dziejów lokalnych, babcia słynnej aktorki Kamilli. W swych powłóczystych tekstach łączyła muzykę z umiłowaniem przyrody, a w redagowanych albumach o Banku Spółdzielczym pieniądz udanie współgrał z pałuckim krajobrazem. A nie ma piękniejszego dźwięku niż skrzypce Pikola, szelest kart kronik Palińskiego i brzęcząca moneta” – napisano o niej w uzasadnieniu do wyróżnienia.

Jej prochy spoczną na cmentarzu parafialnym w Szamocinie. Niewątpliwie zmarłą pożegnają władze miasta oraz przyjaciele, znajomi  i przedstawiciele bliskich Jej instytucji.

Cześć Jej pamięci!

Redakcja Głosu Wągrowieckiego

Komentarze   

 
-1 #3 Anna 2016-11-05 17:08
[*]
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+4 #2 vb 2016-11-05 15:26
Wnuczke to miała dobrą
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+3 #1 ar 2016-11-05 13:49
Szkoda Pani Marysi. Wyrazy współczucia dla wnuczki.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem