czwartek, 24 maja
00:08

Śladami (nie)pamięci

Ambasador Izraela w Polsce, Anna Azari, spotkała się dziś z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum nr 1 Gminy Wągrowiec.

W auli I LO doszło do ciekawej rozmowy, którą poprzedziła prezentacja multimedialna o współczesnym Izraelu w ciekawostkowym ujęciu. Młodzież zadała jej wiele interesujących pytań, które nie zostały bez odpowiedzi. Rozmowie pani ambasador z młodzieżą przysłuchiwali się m.in. przewodnicząca rady powiatu Małgorzata Osuch i sekretarz powiatu Radosław Kubisz, wójt gminy Przemysław Majchrzak, zastępca burmistrza Wągrowca Bogdan Smykowski oraz rektor Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium prof. nzw. dr Hubert Paluch.

Anna Azari zwiedziła okolicznościową wystawę prezentującą dzieje wągrowieckich Żydów, która jest plonem realizacji zadania publicznego przez Wągrowieckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. Stanisława Przybyszewskiego pn. „Ślady (nie)pamięci” przy współpracy Muzeum Regionalnego.

Następnie przeszła ulicami Wągrowca szlakiem wągrowieckich Żydów. Przewodnikami była młodzież licealna i gimnazjalna, która w ubiegłym roku opracowała ten szlak w ramach projektu „Wągrowiec: czas odnaleziony”, zaś jego realizatorem również było WSSK. Szlak ten kończy się na byłym pożydowskim cmentarzu (kirkucie) nad Jeziorem Durowskim. Tam ustawiono tablicę informacyjną o tymże cmentarzu, zaś na skarpie wyłożono fragmenty macew. Teren ten uporządkowała młodzież, a tablicę informacyjną przygotowaną przez WSSK sfinansował burmistrz Wągrowca. Projekt „Ślady (nie)pamięci” doszedł do skutku w wyniku wsparcia finansowego starostwa powiatowego i urzędu gminy.

W czwartek o godz. 17 na kirkucie nastąpi oficjalne odsłonięcie macew wydobytych z dna Strugi Gołanieckiej oraz tablicy informacyjnej. Potem uczestnicy tej uroczystości przespacerują szlakiem żydowskim do obiektu I LO, gdzie zwiedzą wystawę i wysłuchają koncertu poetycko-muzycznego inspirowanego muzyką żydowską. Na koniec tej części uroczystości zostaną odczytane imiona i nazwiska wągrowieckich Żydów - ofiar Holokaustu. (maj)

Fot. Jerzy Mianowski

Komentarze   

 
+2 #2 Wielkopolanin 2017-05-23 13:08
Cytuję Stefan Biały:
A czy Pani ambasador opowiedziała o segregacji rasowej którą obecnie wprowadził Izrael, lub o zbrodniach popełnionych na palestyńczykach?
Albo bardziej z naszego podwórka- o mordercach żydowskich w służbie komunistycznego terroru, albo o żydach co na kresach wschodnich wydawali Polaków w ręce sowietów?

Proponuję, byś wrócił do czasów Chrystusa. Bo zapewne zagorzałym katolikiem jesteś i Boga w sercu nosisz. A jadem rzucasz, aż przykro. Najlepiej Niemcom wypomnij Krzyżaków, zabory, okupację, Rosjanom podobnie, Szwedom-potop i uszkodzenie klasztoru jasnogórskiego, Turkom najazdu. A najlepiej to zalicz kozetkę u specjalisty. Naprawdę, powinno pomóc, o ile nie jest za późno.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-13 #1 Stefan Biały 2017-05-23 10:08
A czy Pani ambasador opowiedziała o segregacji rasowej którą obecnie wprowadził Izrael, lub o zbrodniach popełnionych na palestyńczykach?
Albo bardziej z naszego podwórka- o mordercach żydowskich w służbie komunistycznego terroru, albo o żydach co na kresach wschodnich wydawali Polaków w ręce sowietów?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem