piątek, 21 września
06:29

Prezydent RP udekorował wagrowczanina

Wągrowczanin Michał Zieliński, prezes Zjednoczenia Polskiego w Helsinkach, został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi.

- Cieszę się, że mogłem uhonorować państwa przedstawicieli odznaczeniami państwowymi, które są pewnym symbolem podziękowania i pamięci – powiedział  prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z Polonią w Ambasadzie RP w Finlandii.

Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe ośmiu zasłużonym działaczom polonijnym, w tym Michałowi Zielińskiemu, które to - jak mówił Andrzej Duda -  stanowią uhonorowanie wieloletnich starań m.in. o podtrzymanie polskości.

Uhonorowany przez prezydenta Michał Zieliński, który w imieniu odznaczonych zabrał głos, mówił, że Zjednoczenie Polskie w Helsinkach to najdłużej działająca organizacja polonijna w Finlandii, która  jest starsza od samego państwa fińskiego.
Spotkanie z Polonią było ostatnim punktem oficjalnej wizyty pary prezydenckiej w Finlandii, jaka miała miejsce w tym tygodniu. (jot)

 

***

Michał Zieliński, syn znanego w Wągrowcu ś.p.  prof. Bronisława Zielińskiego, od 1964 r. mieszkający w Finlandii i tam sławi ukochane miasto oraz kulturę  polską nie tylko jako prezes polonijnej organizacji Zjednoczenie Polskie, ale też jako były mieszkaniec Jakubowego grodu.

Na fińskiej obczyźnie zaangażował  się w działalność polonijną, pełniąc przez kilka kadencji funkcję honorowego prezesa Zjednoczenie Polskiego w Helsingforsie (szwedzka nazwa Helsinek). Ta najstarsza organizacja polonijna w Finlandii założona została w 1917 r. przez Polaków, wojskowych służących w armii carskiej. W tym roku świętowała 100-lecia założenia.

 Członkowie Zjednoczenia uczestniczą  w obchodach polskich świąt narodowych, organizują spotkania z wybitnymi przedstawicielami polskiej kultury i polityki przebywającymi w Finlandii, opiekują się grobami Polaków, którzy nie pozostawili krewnych w Finlandii. Do tradycji Zjednoczenia weszło organizowanie - w listopadzie każdego roku z okazji Święta Niepodległości  -  koncertów muzyki polskiej z udziałem artystów miejscowych i przybyłych z kraju.

Michał  Zieliński z zawodu jest pianistą i przez wiele był profesorem muzyki w helsińskim konserwatorium. Grywał na wielu polskich koncertach, akompaniował znakomitym artystom z Polski, gościł na wielu salonach towarzyskich, nigdy nie zabrakło go przy fortepianie podczas państwowych uroczystości w Ambasadzie Polski w Helsinkach. Był i jest organizatorem wielu polonijnych imprez dla tamtejszych Polaków i ich rodzin. Pisze  też artykuły do prasy polonijnej i polskich gazet sportowych oraz kieruje czasopismem polonijnym "Kontakt".

Wielka Kapituła Głosu Wągrowieckiego uhonorowała fińskiego polonusa tytułem Honorowy Wągrowczanin A. D. 2000. Odebrał też statuetką ks. Jakuba Wujka. Nie spodziewał się tylu zaszczytów i takiej oprawy redakcyjnej uroczystości, wszak już wcześniej otrzymał wiele dowodów uznania, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal "Wspólnoty Polskiej". W Wiedniu odebrał polonijnego oskara, tzw. Złotą Sowę Polonii w kategorii "działacz polonijny".

Nie tak dawno przybył do Wągrowca z synem. Oboje odwiedzili Państwową Szkołę Muzyczną im. Bronisława Zielińskiego. Już za kilka dni, 11 listopada znowu zagości w Wągrowcu w charakterze uczestnika Światowego Forum  Sportu Polonijnego. (maj)

 

Komentarze   

 
+1 #2 Michał 2017-10-31 05:42
Gratulacje! :-)
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+2 #1 Bogusław 2017-10-28 16:21
Brawo Michał! Serdeczne gratulację Tobie składam drogi kolego! Winszuje Tobie tego wieloletniego działania dla chwały naszej kochanej Polski. Życzę Tobie dużo zdrowia, pomyślności w tym wspaniałym dziele.
Bogusław Nowak z Gorzowa Wlkp. były Wągrowczanin, graliśmy w zespole PDK.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem