sobota, 16 lutego
08:09

Pomnik i sztandar priorytetemi

Burmistrz Wągrowca nieoficjalnie ujawnił koncepcję architektoniczną pomnika Pamięci Powstania Wielkopolskiego, który stanie w miejscu obelisku przy Urzędzie Miejskim.

- Będzie to blisko 3 metrowej wysokości metalowa płyta na małym podwyższeniu, z napisem, podświetlona. Dojście z ulicy Kościuszki będzie utwardzone – mówi włodarz miasta.

Od strony ul. Kościuszki dojście do pomnika  będzie symboliczną "Drogę Wolności" wągrowczan, którzy wzięłi udział w zrywach przeciwko zaborcom i walce o wolność, jak Wiosna Ludów, Powstanie Styczniowe, Powstanie Listpadowe,  strajk szkolny w 1906 r., Powstanie Wielkopolskie, wojna z bolszewikami.

Pomnik będzie cofnięty w głąb skweru, by mogły odbywać się przy nim manifestacje patriotyczne z udziałem mieszkańców, bo tej do tej pory tłoczno robiło się na chodniku.

Kartusze z przedwojennego pomnika Powstańców Wielkopolskich - obecnie znajdujące się przy wspomnianym obelisku - umieszczone zostaną na cmentarzu nowofarnyn i wkomponowane w zbiorową mogiłę powstańców. To miejsce będzie poddane renowacji i nabierze nowego blasku.

Uroczystość odsłonięcia pomnika planuje się w październiku br.

Drugie działanie miasta – w roku 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego - związane jest z wykonaniem replik sztandaru I Batalionu Saperów Wielkopolskich oraz mundurów, wzorowanych na strojach saperów wielkopolskich w 1919 roku. Wykonaniem tych replik są bardzo zainteresowane Stowarzyszenia Historycznego „Saper Wielkopolski” oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Rogatywka 1918-1939”.

- Powstanie tych replik będzie ciekawym elementem obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, co jednak najważniejsze, będą one cenną ich pamiątką, która, jako zbiór muzealny, będzie służyć wychowaniu i edukacji patriotycznej młodzieży przez wiele następnych lat – powiedział Tomasz Kaczmarek, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Rogatywka 1918-1939”.

Repliki te ma sfinansować burmistrz. Sztandar i mundur będą na co dzień prezentowane w Muzeum Regionalnym oraz podczas najważniejszych świąt państwowych i rocznicowych. Planowana jest w tym roku uroczystość przekazania sztandaru członkom „Rogatywki”, którzy podczas niej wystąpią w nowych mundurach, lecz nieznany jest jeszcze jej termin, a być może, że zbiegnie się z odsłonięciem pomnika. (maj)

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem