sobota, 16 lutego
08:06

Z kulturą wiejską na ty


 

GOŁAŃCZ. Wyjątkowy album wydał Gołaniecki Ośrodek Kultury, którą to publikację promował burmistrz Mieczysław Durski podczas ostatniego finału konkursu "Moja wieś aktywna".

 - Album ten nawiązuje swoja treścią do wielowiekowej kultury naszego regionu. Owocem tej działalności jest dorobek kulturalny naszej wsi oraz wspaniałe przepisy kulinarne, z którymi członkinie Kół Gospodyń Wiejskich  dzielą się z nami na kartach tej książki –  mówi burmistrz Mieczysław Durski.

Tradycje i kultura wiejska w mieści i gminie Gołańcz to niespotykane -  jak dotąd -  wydawnictwo albumowe na ziemi wągrowieckiej.

W pierwszej części albumu zaprezentowane są KGW,  których działa w gminie aż 25,  wraz z przepisem kulinarnym od drożdżówki, czyli tzw. szneki Ireny Durskiej z KGW Gołańcz - przez chleb z czarnuszką z Morakowa i kotlety w sosie tabasco, którymi szczycą się gospodynie z Lęgniszewa - do kujawskiego kociołka, rozgrzewającej zupy na chłodne dni (bez alkoholu)  zaproponowanej przez KGW w Kujawkach.

Miasto i gmina Gołańcz jest przykładem, gdzie co roku organizowany jest przez burmistrza Mieczysława Durskiego konkurs pod nazwa "Moja wieś aktywna", którego celem jest popularyzowanie dziedzictwa kulturowego, pobudzanie aktywności mieszkańców i integracja środowiska wiejskiego – podkreśla Anna Kabacińska.

W drugiej części albumu zaprezentowano najpiękniejsze wieńce dożynkowe sołectw z lat 2011 – 2017.

Konkurs na wieś aktywna to nie jedyna forma promocji kultury wiejskiej w gminie Gołańcz.

 - Inną formą jest gminny konkurs "Nasze gołanieckie kulinarne dziedzictwo- produkt regionalny", którego celem jest promowanie regionalnej żywności – dodaje Lidia Rybińska. (jot)

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem