poniedz., 25 marca
23:54

Zmowa pogrzebowa?

Przejście mostem na Nielbie jest bezpieczne.Przejście mostem na Nielbie jest bezpieczne.

Dlaczego kondukty żałobne na ul. Gnieźnieńskiej nadal poruszają się po jezdni, a nie po specjalnie wybudowanym w tym celu chodniku?

Takie pytanie zadał nam jeden z naszych Czytelników, który ostatnio był na pogrzebie i szedł za trumną po jezdni. Spróbowaliśmy poszukać na nie odpowiedzi.  Wszyscy zapytani - od proboszcza przez zakład pogrzebowy do burmistrza - dali różne odpowiedzi.

Ks. kan. Piotr Kalinowski, zarządca obu cmentarzy farnych oznajmił, że nie zna odpowiedzi na to pytanie, co wydaje się nam mało prawdopodobne. Jeden z lokalnych przedsiebiorców odrzekł: Nikt naszego zakładu pogrzebowego do tej pory nie poinformował o możliwości  poruszania się konduktów po nowym chodniku.

Nie ulega wątpliwości, że to powinien uczynić burmistrz Wągrowca, Krzysztof Poszwa, który odpowiedział nam: - Kondukty pogrzebowe mogą zgodnie z prawem poruszać się po drodze publicznej bez dodatkowych obostrzeń. O tym, którędy one się poruszają decyduje prowadzący kondukty.

Niestety nie udało się nam dowiedzieć, kto jest prowadzącym kondukt. Ponieważ przed trumną idzie wikariusz, a często proboszcz parafii farnej, to oni raczej są decydentami. Być może, że burmistrz też nie poinformował parafii o nowym chodniku. Zapewne z przyzwyczajenia kondukty idą ul. Gnieźnieńską, a po chodniku poruszają się towarzyszące im  inne osoby, bo jest bezpieczniej. Jak do tej pory żaden orszak żałobny nie skorzystał z chodnika... Bojktot  chodnika czy zmowa pogrzebowa  przez zainteresowane strony jest wręcz zadziwiająca.

Właśnie z myślą o bezpieczeństwie żałobników  pobudowano  chodnik o długości 560 m, który pokryto betonową kostką brukową. Prowadzi on od początku cmentarza starofarnego do przejazdu kolejowego. Jego szerokość to 3,5 m, a więc spokojnie może się po nim poruszać karawan,  nawet mostem przez Nielbę. Nie da się ukryć, że chodnik jest bezpieczny dla uczestników pogrzebu, a przy tym nieuciążliwy  dla kierowców.

- Kosztów budowy tego chodnika nie znamy, bo to jest inwestycja Rejonu Dróg Publicznych w Gnieźnie Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu –  powiedział  Piotr Korpowski z magistratu.

***

Od wielu lat mówi się o potrzebie budowy kaplicy parafialnej obok  cmentarza nowofarnego. Burmistrz Poszwa, anulując koncepcję budowy tzw. małej  obwodnicy, która miała połączyć ul Janowiecką z ul. Gnieźnieńską wzdłuż lewego brzegu Nielby, tym samym oddalił w czasie lokalizację tam kaplicy. A wiec jeszcze przez wiele lat kondukty będą poruszały się z cmentarza na cmentarz,  niekoniecznie chodnikiem... 

(maj)

 

Komentarze   

 
-4 #5 Iwona 2018-03-06 19:56
To ostatnia droga zmarłego, żal dupę Wam ściska czy co? Zawsze tak było I niech tak zostanie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+3 #4 R 2018-03-06 09:27
Nie zgadzam się z tym, że kondukty idą ulicą! Byłam na pogrzebie P. Szyfterowej, wcześniej też, i kontakty szły chodnikiem! Po co więc ten niepotrzebny szum?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+16 #3 solo 2018-02-25 18:45
Przede wszystkim należy zobowiązać Parafię do niezwłocznej budowy kaplicy przy samym cmentarzu !!! Kościół ma więcej funduszy niż Państwo. Kto to widział chodzić z konduktem kilometr na cmentarz i to po ruchliwej jezdni !? Rządzący, wstydu nie macie ?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-22 #2 Mikołaj 2018-02-25 18:01
Zawsze, od lat jezdnią i niech tak zostanie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+11 #1 ha! 2018-02-25 12:18
Jak burmistrz nie poinformuje to te "intelektualist y" nie zauważą nowej drogi?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem