piątek, 24 maja
21:55

Władze nie pochyliły się..

 

Wczoraj bez echa w Wągrowcu przeszły ogólnopolskie obchody 75. rocznicy powstania w Getcie Żydowskim w Warszawie i 70. rocznicy powstania państwa Izrael.

Do wybuchu drugiej wojny światowej Wągrowiec zamieszkiwali Żydzi. Jednym materialnym śladem po nich jest kirkut, na którym urządzono lapidarium z uratowanych płyt nagrobnych (macew).

- Byliśmy dziś w Lapidarium, mając nadzieję, ze włodarze miasta i powiatu pochylą sie w tym dniu w tak szczególnym miejscu. Niestety. Polityka wygrała nad sumieniem. I racjonalizmem. Dokąd zmierzamy w naszej Ojczyźnie? – pyta pan Andrzej. (red)

Komentarze   

 
+6 #10 Jan 2018-05-09 20:15
Cytuję Andrzej:
Szanowna Redakcjo, Szanowni Komentujący. Dziękuję Redakcji, że wydrukowała mój sms i zdjęcie, a także tekst. Nie spodziewałem się innych reakcji niż te, jakie są poniżej, bo niestety, od ponad dwóch lat w Polsce widoczne są podziały. A chciałem tylko pokazać, że Żydzi, którzy przed II Wojną Światową stanowili część mieszkańców naszego miasta zginęli w straszny sposób i nikt z "włodarzy" nie potrafił tego upamiętnić. Panie "Sąsiedzie", kiedyś byli TW, SB, teraz są Agenci, Sygnaliści, ABW, itp. Nie wiadomo, jak ich ocenią za 50, 60 lat? Historia kołem się toczy. Szanujmy naszą historię, szanujmy ludzi, bo to naprawdę się opłaca, a dobro wraca. Podwójnie.

"... bo niestety, od ponad dwóch lat w Polsce widoczne są podziały...." - hmmm - przez ostatnie 25 lat to Pan gdzie był niby, ze nie widział tego "podziału"? Urzednik miasta Wagrowiec od 30 lat czy jak?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+13 #9 Wągrowiec 2018-04-28 19:12
Ło Matko,ale pan Andrzej zaserwował nam teraz niezliczoną ilość tematów: od Annasza do Kajfasza! A miało być tylko o tym,że Włodarze Miasta opcji postkomunistycz no-liberalno-le wackiej nie złożyli kwiatów na Macewach Żydowskich? A to,że od teraz "żonkile są tylko żydowskie",a to,że owsikowi ktoś "podbiera pieniąchy", a to że "Tragedia Smoleńska z 10 kwietnia 201or. jest wszystkiemu winna",bo wcześniej w III RP wszyscy się kochaliśmy od prawa do lewa,no jak Polska Ludowa! Itd.,itp. Szanowny Panie Andrzeju,za dużo wszystkiego na raz,poplątanie z pomieszaniem, a wystarczyło tylko napisać "miłosny liścik" do Pana Krzysztofa Poszwy, Burmistrza naszego kochanego z prośbą o uczczenie 75.Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim na Lapidarium Żydowskim w Wągrowcu. Tylko tyle i aż tyle. Proste?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-16 #8 Andrzej 2018-04-28 06:47
Proszę nie pisać mojego imienia w cudzysłowie, bo tak mam faktycznie mam na imię. A w swoim tekście nie piszę i nie dziękuję Redakcji o upamiętnianiu rocznicy Powstania Państwa Izrael, lecz upamiętnienia Żydów, którzy zginęli w trakcie II WŚ. Dlaczego Państwo tak się uparliście, że mówię o rocznicy powstania Państwa Izrael? Ale cóż, każdy czyta i widzi to, co chce. Szanowna Mieszkanko W., też byłem zdziwiony, że Wolontariusze w tym dniu zbierali pieniądze, przekazując żonkile. Trochę to obłudne, ale czego oczekiwać. Pamiętamy, jak w przeddzień WOŚP niektórzy próbowali organizować inne zbiórki, byle tylko zagłuszyć inny szczytny cel. Tak się porobiło w Polsce po 10 kwietnia 2010roku. Teraz nie pozostaje mi nic innego, niż czekać, wraz z Panią, na hejty i minusy, ale na tym kończę polemikę w przedmiotowym temacie, nawet, gdyby ktoś zaczął mnie obrażać. Nadzieja w Redakcji, że będzie to monitorować.
Andrzej, nie "Andrzej"
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-17 #7 Mieszkanka W. 2018-04-27 10:39
Nie tylko Warszawa upamietniła powstanców z getta. Bylismy także przy naszym , wagrowieckim lapidarium, by złozyć żółte żonkile. Juz po raz szósty zorganizowana była Akcja Żonkil, w stolicy wolontariusze rozdawali przechodniom papierowe żonkile. Są znakiem pamięci o tych, którzy walczyli i którzy zostali pomordowani. Ta pamięć to oddanie hołdu bohaterom i zgładzonym. Ale jest także po to, bysmy dzisiaj nie zgadzali się na przejawy antysemityzmu, ksenofobii, dyskryminacji.C zytelnika Głosu martwi to, że lokalni samorządowcy zapomnieli o rocznicy. Ważne, że my pamietamy. Łączy nas pamięć!Szkoda, że czytelnik nie widział, jak po ulicach naszego miasteczka 19 kwietnia chodzili młodzi wolontariusze w żóltych koszulkach i rozdawali żonkile( po wrzuceniu oczywiście pieniedzy do puszki).Jakiś bezmyślny nauczyciel wysłał ich akurat w ten dzień na ulice by zbierali pieniadze na katolickie hospicjum. To jest zawłaszczanie pamięci. Ci młodzi ludzie nic nie wiedzieli o rocznicy powstania w getcie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+17 #6 Wągrowiec 2018-04-26 19:10
Panie "Andrzeju",owsz em należy upamiętniać tych, którzy zginęli w czasie II Wojny Światowej! No to jeżeli czuje pan taką potrzebę,to proszę bardzo niech zakupi pan wielki bukiet kwiatów i złoży na Macewach żydowskiego Lapidarium. Ale proszę nie wmawiać Polakom (mieszkańcom Wągrowca),że mają czcić rocznicę powstania państwa Izrael! Bardzo prosto i wyraźnie jest to wyjaśnione w komentarzu "On"! O czym tu państwo wypisujecie? Jakie obchody? Jakie świętowanie powstania innego,obcego państwa w naszym Kraju? O czym wy piszecie i imputujecie Rodakom? Sam wielokrotnie odwiedzałem Izrael i nigdy nie słyszałem,ani widziałem aby tam świętowano powstanie-odrod zenie naszej Ojczyzny - Polski! Zatem zachowajmy choćby umiar i przyzwoitość.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-18 #5 Andrzej 2018-04-26 06:20
Szanowna Redakcjo, Szanowni Komentujący. Dziękuję Redakcji, że wydrukowała mój sms i zdjęcie, a także tekst. Nie spodziewałem się innych reakcji niż te, jakie są poniżej, bo niestety, od ponad dwóch lat w Polsce widoczne są podziały. A chciałem tylko pokazać, że Żydzi, którzy przed II Wojną Światową stanowili część mieszkańców naszego miasta zginęli w straszny sposób i nikt z "włodarzy" nie potrafił tego upamiętnić. Panie "Sąsiedzie", kiedyś byli TW, SB, teraz są Agenci, Sygnaliści, ABW, itp. Nie wiadomo, jak ich ocenią za 50, 60 lat? Historia kołem się toczy. Szanujmy naszą historię, szanujmy ludzi, bo to naprawdę się opłaca, a dobro wraca. Podwójnie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+19 #4 Jan 2018-04-23 14:28
Mam dokładne takie same skojarzenia na tenat Wagrowca jak sasiadka. Czy nie wydaje sie państwi, ze tutaj od lat rzadzi taka postkomunistycz na mafia , która wrosła na stałe w ten regionie, robi wszystko aby dobrze było tylko jej i teraz zaczyna kwiczeć bo zaistaniała szansa na wprowadzenie zmian i spsobu myślenia na bardziej narodowy? Bo dzinnikarze GW to typowa "elita" wychowana na szczuciu ojca Michniku i bracie Lisie - manipulacj ai fałsz goni manipulacje i fałsz a najwiekszym problemem kraju wydaje się duchowieństwo i wolne niedziele, he, he, he ...
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+23 #3 Wągrowiec 2018-04-23 12:29
Ha,ha,ha Jakie obchody ku czci powstania państwa Izrael? Ale polecieli po bandzie redaktorzy Głosu. No i bardzo trafne i edukacyjne dwa niższe komentarze. Brawo,bardzo celna opinia i wykładnia. Panowie redaktorzy i panie naczelny odrobina rozsądku,jaka u was nadgorliwość. Komu chcecie się przypodobać,alb o na czyje zamówienie piszecie?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+29 #2 On 2018-04-20 12:06
Pragnę skorygować,przy pomnieć Redakcji G.W.,że w naszym Kraju obchodzono wczoraj 75.rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim! To były główne obchody polsko-żydowski e,tak jest każdego roku i od wielu lat. Natomiast w Polsce nie obchodzono 70.rocznicy powstania państwa Izrael. O tym wspomniała tylko w swoim przemówieniu pani ambasador Azari,"że 75-lecie Powstania w Getcie Warszawskim zbiegło się z 70.rocznicą powstania Izraela"! Nie słyszałem nigdy wcześniej,nigdz ie nie przeczytałem,ab y np. w Izraelu świętowano "ogólnożydowski e obchody powstania państwa Polska"- w dniu 11 listopada!? To jest oczywiste,to samo dotyczy innych państw: ani Francja,ani Niemcy,ani Rosja nie obchodzą ogólnonarodowo- ani nie świętują odzyskania przez Polskę Niepodległości. Owszem występuje to np.w USA,ale to nasza POLONIA tam mieszkająca świętuje naszą Niepodległość! Zatem w tym temacie redakcja "się rozpędziła"! Merytorycznie zgadzam się też z poniższym komentarzem "sąsiada".
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+23 #1 Sąsiad 2018-04-20 11:16
Ojej,jaka troska "pana Andrzeja","doką d zmierzamy w naszej Ojczyźnie"? Panie "Andrzeju" w Ojczyźnie zmierzamy w DOBRYM KIERUNKU! A w czerwonym Wągrowcu niestety nie rządzi PiS,niech pan swoje krokodyle łzy wylewa nad postkomunistami ,nad TW SB,nad ZSL-em,SLD,PO,t o oni niestety jeszcze rządzą w naszym biednym Wągrowcu,Gminie i Powiecie! To mógł pan w ich imieniu położyć na Macewach duży bukiet żonkili!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem