poniedz., 24 czerwca
10:47

Nie wydano obiadu w przedszkolach

Przedszkole nr 7 w Wągrowcu (fot. Konrad Szadkowski)Przedszkole nr 7 w Wągrowcu (fot. Konrad Szadkowski)

 

Co najmniej w dwóch placówkach nie wydano dziś drugiego dania ze względu na podejrzaną jakość posiłku. Sprawę bada sanepid.

Ten tydzień mija na kolejnych doniesieniach na temat żywienia dzieci w przedszkolach w Wągrowcu. Najpierw rodzice podnieśli raban w środę, wrzucając do sieci zdjęcia posiłków, które wzbudziły ich zaniepokojenie. Liche kanapki ze śladową ilością wędliny i ogórka widniejące na fotografiach obiegły portale społecznościowe wywołując falę negatywnych komentarzy.

Dziś dyrektorki przedszkoli nr 6 i 7, po obejrzeniu zawartości pojemników z jedzeniem stwierdziły, że drugie danie obiadu nie nadaje się do spożycia.

- Po obejrzeniu i spróbowaniu posiłku postanowiłam wstrzymać wydawanie go dzieciom – powiedziała, dyrektor przedszkola nr 7, Edyta Semmler-Śróda.

W przedszkolu pojawił się pracownik senpidu, który pobrał próbki do zbadania.

- W dniu dzisiejszym uzyskałem informację, że dyrektorzy niektórych wągrowieckich przedszkoli wraz z rodzicami podjęli decyzję o wstrzymaniu żywienia dzieci, gdyż uznali, że dostarczony przez firmę kateringową posiłek (makaron z sosem pomidorowym) nie może być podany ze względu na jego specyficzny smak, zapach i wygląd, co stwarza podejrzenie zepsucia produktu spożywczego. Wobec tych informacji podjąłem decyzję o pobraniu próbek kwestionowanego posiłku do badań laboratoryjnych, które przeprowadzi Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu. Po uzyskaniu wyników zostanie dokonana ocena zaistniałego zdarzenia.- poinformował nas Paweł Gilewski, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wągrowcu.

W ciągu kilku dni okaże się, czy jedzenie przywiezione z Poznania było rzeczywiście zepsute i zagrażało dzieciom.

- Skoro doszło do takiej sytuacji, to dyrektorki wiedziały, co robią i taką podjęły decyzję – skomentował sprawę Dariusz Dzwonnik z firmy Gastro. - Ja po sprawdzeniu tego makaronu stwierdziłem, że nastąpił błąd polegający na tym, że gorący makaron został wsadzony w specjalistyczne pojemniki do przewożenia i nie powinien w tych pojemnikach tak długo przebywać. Mogę tylko przeprosić rodziców i dołożę należytej staranności, żeby moi ludzie ponieśli konsekwencje. Wyciągniemy wnioski, usprawnimy pracę i myślę, że do takich sytuacji już nie dojdzie.

Dzieci po zjedzeniu zupy dostały zamiast drugiego dania podwieczorek. W „siódemce” dyrektorka postanowiła dokupić na własną rękę świeże, sprawdzone jogurty, aby dzieci mogły się najeść.

Jak udało nam się dowiedzieć, dziś odbyło się spotkanie burmistrza z przedstawicielem firmy cateringowej oraz z dyrektorkami przedszkoli. Tematem spotkania była organizacja żywienia dzieci w przedszkolach, zaś sama dyskusja miała na celu rozwiązanie bieżących problemów.

Nieoficjalnie mówi się o przywróceniu od 2019 roku kuchni w jednej z placówek oświatowych, która miałaby zaopatrywać przedszkola w posiłki na miejscu, a tym samym catering zostanie zlikwidowany.

Czy rzeczywiście się tak stanie – czas pokaże. Póki co sytuacja jest bardzo poważna i rodzice są tym wszystkim zbulwersowani.

Więcej informacji na ten temat w najbliższym wydaniu Głosu Wągrowieckiego z 2 maja.

(ks)

Komentarze   

 
#7 Guest 2019-03-10 21:21
Ten komentarz został usunięty przez Administratora
 
 
#6 Guest 2019-03-10 15:19
Ten komentarz został usunięty przez Administratora
 
 
#5 Guest 2019-03-10 14:37
Ten komentarz został usunięty przez Administratora
 
 
#4 Guest 2019-03-10 09:32
Ten komentarz został usunięty przez Administratora
 
 
+3 #3 13apostoł 2018-05-02 05:32
Katering jest wymysłem leniwych ludzi.. Według mnie to błąd.. Czy tak trudno zorganizować, by dzieci w przedszkolach i szkołach jadły smacznie i zdrowo? Do jednej z podstawówek dowożone jest jedzenie, aż z Piły.. I co z tego że taniej? Porcje są małe, wydląd mało atrakcyjny. O smaku się nie wypowiadam. W przedszkolu mojego dziecka też jest kateting.. Niby zjada cały obiad, ale zaraz po powrocie do domu domaga się obiadu, tak jakby nic nie jadło. Podkreślam, że zabieram dziecko zaraz po obiedzie!
Więc pytam: Władze miasta dalej będą skąpić kasy na pożądne, ciepłe i zdrowe obiady dla naszych dzieci?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+3 #2 Rysiu 2018-04-30 11:26
Przywrócić kuchnie w przedszkolach
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+3 #1 Danka 2018-04-27 20:43
Co będzie dalej? Latem....
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem