piątek, 22 lutego
22:27

Sesja przełożona

Fot. Konrad SzadkowskiFot. Konrad Szadkowski

 

Podczas sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej w Wągrowcu zabrakło wymaganej większości potrzebnej do przegłosowania uchwał.

 

- Witam państwa na czterdziestej siódmej sesji Rady Miejskiej, która nie może się odbyć z przyczyn proceduralnych z powodu braku kworum - usłyszeli radni od przewodniczącego rady Wiesława Zająca.

 

Rada liczy dwudziestu jeden radnych. Wymagane kworum to jedenastu obecnych, zaś w dzisiejszej sesji brało udział dziesięcioro radnych. Przewodniczący zdecydował, że najbliższa sesja odbędzie się we wtorek 3 lipca o godzinie 14.

 

Prócz klubu "Bliżej Ludzi" na sesji nie pojawili się Danuta Strzelecka-Purczyńska, Mieczysław Wołejko, Ryszard Zych, Marek Drobik, Krzysztof Tyborski oraz Piotr Plewa, który przebywa chwilowo za granicą, a jest członkiem klubu burmistrza „Razem dla Wągrowca”.

Burmistrz Krzysztof Poszwa powiadomił radnych o sesji nadzwyczajnej wczoraj, na co grupa radnych odpowiedziała oficjalnym pismem, którego treść publikujemy niżej.  

 

Wągrowiec, 29 czerwca 2018r.

Pan

Wiesław Zając

Przewodniczący Rady Miejskiej

 

     W związku z otrzymaniem w dniu 28 czerwca 2018 roku w godzinach popołudniowych zaproszeń na sesje nadzwyczajną Rady Miejskiej w Wągrowcu pragniemy poinformować, że nie weźmiemy w niej udziału.

     Sposób oraz tryb jej zwołania jest dla nas nieakceptowalny. Otrzymanie informacji o sesji oraz materiałów w czwartkowy wieczór, czyli nawet mniej niż dobę przed sesją, świadczy o niepoważnym traktowaniu radnych przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Wiesława Zająca. Zgodnie z zapisami w Statucie Gminy Miejskiej, Przewodniczący ma obowiązek zwołać sesję nadzwyczajną w ciągu 7 dni od wpłynięcia wniosku (wniosek Burmistrza Miasta o zwołanie nadzwyczajnej sesji wpłynął do Przewodniczącego 28.06.br.). W tym przypadku, Przewodniczący zdecydował się zwołać sesję na następny dzień. Projekty uchwał zapisane w porządku obrad sesji nadzwyczajnej nie wymagają naszym zdaniem obradowania w tak pilnym trybie, tym bardziej, że są to uchwały na tyle kontrowersyjne, że nie uzyskały poparcia większości radnych podczas ostatniej sesji zwyczajnej, która odbyła się w ubiegłym tygodniu.

     W osłupienie wprowadza nas fakt, że podczas czerwcowych obrad zarówno podczas komisji jak i sesji nie otrzymaliśmy konkretnych odpowiedzi dotyczących celu zadłużania miasta na kwotę 10 milionów złotych. Tak poważna decyzja powinna być podejmowana w sposób transparentny i zrozumiały oraz dokładnie powinny zostać wskazane cele zadłużania miasta na tak dużą kwotę. Oczekujemy, że decyzja o zadłużeniu miasta, oraz konsekwencjach tego, zostanie przez Burmistrza poprzedzona szeroką dyskusją i dokładną analizą na posiedzeniach komisji Rady Miasta Wągrowca. Niestety, na wiele pytań zadanych przez nas podczas komisji oraz sesji, otrzymaliśmy wymijające odpowiedzi.

     Niezrozumiałe dla nas jest również to, że po raz kolejny w programie sesji znalazł się projekt uchwały dot. przyznania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Wągrowca Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego Markowi Wozniakowi. Ta kandydatura nie uzyskała większości głosów na ostatnim posiedzeniu rady i zasadne byłoby zastanowienie się nad innym kandydatem do tego tytułu, niekoniecznie przyznawanie go czynnemu politykowi.

     Nie zgadzamy się na działania Przewodniczącego Rady Wiesława Zająca oraz Burmistrza Krzysztofa Poszwy dot. zwoływania sesji w tak ekspresowym trybie.

Radny Zbigniew Byczyński

Radny Marek Drobik

Radna Iwona Matuszak – Łosińska

Radna Natalia Pałczyńska

Radny Andrzej Reis

Radna Danuta Strzelecka – Purczyńska

Radny Krzysztof Tyborski

Radny Mieczysław Wołejko

Radny Jakub Zadroga

Radny Ryszard Zych

 

(ks)

Komentarze   

 
+1 #2 lena 2018-07-01 22:42
a ten łysy z tymi medalikami to kto ??? Wygląda na pajaca...
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+4 #1 Przyjaciel 2018-06-30 11:08
Panie Zbyszku jak Pan może to firmować.Był Pan wiele lat przewodniczącym i nic Pan się nie nauczył.O pozostałych szkoda mówić,życie ich jeszcze nauczy pokory.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem