niedziela, 21 kwietnia
06:15

Jedyna taka szkoła w powiecie!

Mimo że 100. rocznica odzyskania niepodległości i zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego już za nami, to  w łekneńskiej podstawówce nadal rozbrzmiewają pieśni patriotyczne. SZKOŁA PODSTAWOWA IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ŁEKNIE jako jedyna z Powiatu Wągrowieckiego zakwalifikowała się do udział w ogólnopolskim konkursie dla szkół podstawowych "DO HYMNU" organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Zadanie postawione przed uczniami jest niezwykle trudne, ponieważ polega na wspólnym wykonaniu przez co najmniej połowę uczniów szkoły Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych. Jako że w szkole liczba uczniów wynosi blisko 300, udział w konkursie weźmie Chór Szkolny liczący z ok. 150 młodych śpiewaków z klas I-VIII. 

Konkurs to duże wyzwanie organizacyjne i merytoryczne, ponieważ wszystkie utwory muszą zostać wykonane unisono i a capella. Zmagania będzie oceniało stołeczne jury powołane przez Narodowe Centrum Kultury. Przesłuchania konkursowe odbywać będą się od 1 kwietnia do 31 maja 2019r., a wyniki zostaną podane 11 czerwca 2019r.

Organizator przewiduje nagrody pieniężne dla szkół. Niezależnie od nagród głównych przyznane zostaną wyróżnienia dla najlepszych szkół w województwie, a każda szkoła i wszyscy wykonawcy otrzymają pamiątkowe dyplomy. (red)

Dotacje dla klubów

Trzy dotacje celowe na ponnad 100 tys. zł przyznał burmistrz Wągrowca miejscowym klubom sportowym.

Miejski Klub Sportowy LIDER otrzyma 34 855 zł na treningi sekcji pływackiej, Towarzystwo Sportowe dostanie 4 990 zł na organizację zajęć sportowych w piłkę siatkową, Miejskiemu Klubowi Pływackiemu przyznano 60 720 zł na prowadzenia szkolenia sportowego w zakresie nauki i doskonalenia pływania dzieci i młodzieży (maj)

Bezpłatne badania profilaktyczne dla kobiet.

W trosce o zdrowie mieszkanek Wielkopolski zachęcamy Panie w wieku 25-59 lat do regularnego wykonywania bezpłatnych profilaktycznych badań cytologicznych, a Panie w wieku 50-69 lat do udziału w badaniach mammograficznych. Badania te są bezpieczne, skuteczne, trwają jedynie kilka minut
i pozwalają wykryć nawet niewielkie zmiany, które nie dają jeszcze żadnych objawów.

 

Badanie cytologiczne (tzw. wymaz lub rozmaz cytologiczny) pozwala na ocenę szyjki macicy pod kątem stanów zapalnych, przednowotworowych
i nowotworowych. Wykonywane jest za pomocą wziernika ginekologicznego oraz szczoteczki cytologicznej jednorazowego użytku. Lekarz lub położna pobiera komórki znajdujące się na tarczy i w kanale szyjki macicy, a następnie nakłada rozmaz na szkiełko cytologiczne. Badanie to odbywa się na fotelu ginekologicznym.

Przed przystąpieniem do badania należy zwrócić uwagę na odpowiedni sposób przygotowania:

- na badanie nie należy zgłaszać się w trakcie trwania miesiączki,
- badanie można wykonać nie wcześniej niż 4 dni od ostatniego dnia miesiączki oraz nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki (najlepiej
w  pierwszej połowie cyklu miesiączkowego),
- co najmniej 4 dni przed badaniem należy odstawić leki/preparaty dopochwowe,
- w dniu badania nie należy stosować płukania dopochwowego oraz maści,
- co najmniej 1 dzień przed umówionym badaniem cytologicznym nie należy wykonywać badania ginekologicznego/USG przezpochwowego,
- w przypadku pojawienia się stanu zapalnego w narządach rodnych należy zastosować leczenie, a dopiero później zgłosić się na badanie w celu pobrania wymazu.

 

Odpowiednie przygotowanie pozwala wykonać badanie w prosty, bezbolesny i szybki sposób.

 

Warto pamiętać, aby przed badaniem przygotować informacje dotyczące terminu ostatniej miesiączki, długości cyklu miesiączkowego, przyjmowanych leków, stosowanych metod antykoncepcyjnych, przebytych lub przewlekłych chorób oraz ciąż i porodów.

 

W celu ułatwienia mieszkankom Wielkopolski dostępu do badań bezpłatne badania prowadzone są w mobilnych gabinetach na terenie całego województwa – w cytobusie – gabinecie ginekologicznym, w którym pobierany jest wymaz z szyjki macicy oraz w mammobusie, w którym można wykonać mammografię. O przyjeździe do danej miejscowości będą informowały specjalne plakaty.

 

Najbliższe bezpłatne badania w powiecie wągrowieckim:

 

Mammobus: Wągrowiec – 13.02.2019 r.

 

Bezpłatną edukację zdrowotną z zakresu profilaktyki onkologicznej dla kobiet w wieku 25-69 lat w powiecie wągrowieckim prowadzą lekarze rodzinni w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „PULS” w Wągrowcu.

 

Szczegółowe informacje o profilaktyce, terminach i miejscach warsztatów edukacyjnych, wydarzeń lokalnych oraz postojach mammobusu lub cytobusu – www.openbadania.pl

 

Wszystkie Panie, które chciałyby skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w cytobusie lub mammobusie, ale nie mają z kim zostawić dziecka lub osoby dorosłej, którymi się opiekują proszone są o przekazanie takiej informacji podczas rejestracji na badanie. Istnieje możliwość zapewnienia bezpłatnej opieki nad osobą zależną na czas badania, którą będzie sprawować pielęgniarka lub położna.

 

Rejestracja telefoniczna na badania w mammobusie i cytobusie: 61 855 75 28, 61 851 30 77 oraz 609 000 082.

 

Profilaktyczną mammografię i cytologię można wykonać od poniedziałku do soboty w Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu, ul. Kazimierza Wielkiego 24/26 (rejestracja telefoniczna: 61 851 86 31), a samą cytologię w Centrum Diagnostyki Ginekologia Położnictwo USG w Poznaniu, Plac Spiski 1 (rejestracja telefoniczna: 61 847 87 27).

 

Zapraszamy i zachęcamy do wykonywania badań!

Gminne obchody 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Wójt Gminy Wągrowiec, Towarzystwo Miłośników Łekna, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Łeknie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łeknie serdecznie zapraszają na Gminne obchody 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Uroczystości odbędą się 30 grudnia br. , początek o godz. 16 w Kościele pw. św. Apostoła Piotra i Pawła w Łeknie.

30 grudnia spotkajmy się w Łeknie, by wspólnie oddać hołd bohaterom Powstania Wielkopolskiego i kultywować pamięć o wielkopolskim zrywie niepodległościowym zakończonym zwycięstwem.

Przemarsz Szlakiem Powstańczym w Wągrowcu

Dla upamiętnienia setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zapraszamy wszystkich mieszkańców Wągrowca na coroczny Przemarsz Szlakiem Powstańczym.

Podobnie jak w latach ubiegłych „Przemarsz ągrowieckim Szlakiem Powstańczym” rozpocznie się  30 grudnia br. o godz. 17:00. Uczestnicy marszu przejdą spod dawnej strzelnicy (obecnie: Dzienny Dom Seniora w Wągrowcu) na dziedziniec I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu.

Tego samego dnia (30 grudnia 2018 r.) o godz. 9:30 w kościele farnym odbędzie msza św. w intencji Powstańców Wielkopolskich.

Sylwester bez fajerwerków

Zabawa sylwestrowa na wągrowieckim Rynku odbędzie się w tym roku bez huku fajerwerków. Zamiast tego, w ostatnią noc roku mieszkańcy miasta będą mogli podziwiać wyrzutnie ognia i konfetti oraz pokazy laserowe. Decyzją burmistrza Jarosława Berendta Wągrowiec będzie kolejnym miastem w Polsce, które nie zorganizuje noworocznego pokazu fajerwerków.

Pożegnanie starego i przywitanie Nowego Roku odbędzie się, tradycyjnie już, na wągrowieckim Rynku. Początek imprezy – godz. 22:30. Dla mieszkańców i gości naszego miasta zagra w ten niezwykły wieczór zespół Czysta Energia, który rozgrzeje uczestników imprezy największymi hitami światowymi oraz najbardziej znanymi utworami muzyki rozrywkowej. Koniec sylwestrowej zabawy planowany jest na godz. 1:00 w nocy.

Jarmark Świąteczny

Rozpoczynający się w najbliższy piątek 14 grudnia Jarmark Świąteczny na trzy dni zamieni Wągrowiecki Rynek w przestrzeń pełną świątecznej magii. Klimat tworzyć będzie m.in. 25 pięknych drewnianych domków z przysmakami i rękodziełem oraz ciekawe ozdoby świąteczne. Na scenie zaprezentują się lokalni artyści.

Serdecznie zapraszamy.

Codzienność bez barier płatniczych

Każdy ma swój ulubiony sklep spożywczy, ulubioną fryzjerkę czy piekarnię. Polacy lubią wracać w te same miejsca – tam, gdzie zakupy wiążą się z wygodą. Zwykle są to punkty blisko domu, u sprawdzonych przedsiębiorców, którzy ułatwiają codzienne sprawunki. Nauczeni komfortu klienci oczekują wysokiego poziomu obsługi od innych punktów usługowych i sklepów. Chcą też, by zapewniły go urzędy.

Nowocześni przedsiębiorcy wprowadzają łatwe i bezpieczne rozwiązania, by podnieść jakość obsługi i efektywnie prowadzić własny biznes. Dzięki temu coraz częściej w małych sklepach i punktach usługowych nie ma kolejek, bo można płacić kartą czy komórką. Konsumentów drażni natomiast, gdy muszą udawać się do bankomatu, bo np. w urzędzie można płacić jedynie gotówką lub przelewem. W takich sytuacjach pojawia się frustracja po obu stronach lady czy okienka. Dlatego Polacy chcą płacić i rozliczać transakcje bez żadnych ograniczeń. Chcą wygody i bezpieczeństwa.
Z przedstawionych powodów Fundacja Polska Bezgotówkowa prowadzi program, którego celem jest upowszechnianie nowoczesnych metod płatności przez wsparcie dla przedsiębiorców i instytucji publicznych. W całej Polsce w ramach Programu Polska Bezgotówkowa zainstalowano już ponad 85 tys. terminali płatniczych. Z miesiąca na miesiąc ta liczba rośnie, a wszystko dzięki kolejnym organizacjom i instytucjom, które decydują się na bezgotówkowy krok ku nowoczesności.

Jak to działa?

Do Programu Polska Bezgotówkowa mogą się zgłaszać mikro- i małe przedsiębiorstwa oraz instytucje publiczne, które chcą wprowadzić płatności bezgotówkowe za swoje produkty i usługi. Chodzi zwłaszcza o mniejsze sklepy i punkty usługowe, które dotychczas przyjmowały jedynie gotówkę. Do Programu mogą przystąpić pojedyncze placówki, które w ostatnich 12 miesiącach nie akceptowały płatności bezgotówkowych, a także małe sieci handlowo-usługowe (obejmujące mniej niż 5 placówek) lub franczyzobiorcy (działający w ramach franczyz nie większych niż 5 placówek).
Z sektora publicznego do Programu mogą dołączyć właściwie wszystkie instytucje: urzędy i inne organy administracji rządowej, policja drogowa, sądy, służba zdrowia (szpitale, sanatoria, przychodnie, centra rehabilitacji), instytucje kultury (teatry, biblioteki, muzea), placówki naukowe (uczelnie wyższe, ośrodki szkoleniowe i badawcze), szkoły i przedszkola, parki narodowe, ośrodki sportu i rekreacji, fundusze, fundacje, agencje, samorządowe zakłady budżetowe (np. energetyki cieplnej) i podmioty komercyjne (należące do samorządów lub administracji rządowej).
Przedsiębiorstwa prywatne i podmioty publiczne, które przystąpią do Programu, uzyskają wsparcie polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem i instalacją terminala do akceptacji kart oraz miesięcznych kosztów obsługi płatności bezgotówkowych.

Kto może skorzystać na Programie Polska Bezgotówkowa?

Przede wszystkim klienci. Jak dowodzą badania, ponad połowa Polaków woli płatności bezgotówkowe, bo są szybkie, wygodne i bezpieczne. Lubią płacić kartą w sklepach, punktach usługowych, a nawet na straganach. Chętnie rozliczą się bezgotówkowo także w urzędach, sądach i szpitalach, gdzie dzięki temu stopnieją kolejki.
Płatności bezgotówkowe to oszczędność czasu dla przedsiębiorcy: nie musi go już tracić na liczenie gotówki i na sprawdzanie autentyczności banknotów. Dzięki zainstalowaniu terminala nie musi też inwestować w zabezpieczenia chroniące gotówkę, w tym podczas przewożenia utargów do banku, bo pieniądze trafiają bezpośrednio na jego konto. W efekcie może skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na obsłudze klientów i zwiększaniu przychodów swojej firmy.
Wreszcie na rozwoju płatności bezgotówkowych zyska też gospodarka – zwłaszcza lokalna. Z każdym rokiem staje się ona coraz nowocześniejsza, bowiem wzrasta konkurencyjność mikro-, małych i średnich firm. Płatności bezgotówkowe przynoszą większe przychody przedsiębiorcom i przekładają się na korzyści dla społeczności lokalnej. Tak uzyskane środki można przeznaczyć na poprawę jakości życia mieszkańców gmin i powiatów.
Udostępnienie nowych form płatności to również otwarcie regionu na postęp technologiczny i wzrost atrakcyjności turystycznej. Bo turyści zwykle podróżują z kartą i potrafią być siłą napędową dla lokalnych przedsiębiorców, a nawet całych regionów.

RAMKA
Na sprawnie działających płatnościach bezgotówkowych zyskają też właściciele sklepów i punktów usługowych. Dla nich transakcje bezgotówkowe to szansa na pozyskanie nowych i młodych klientów, często płacących tylko kartą
czy komórką.

Zmiana godzin otwarcia Urzędu Miejskiego

Z nowym rokiem zmieniają się godziny urzędowania Urzędu Miejskiego w Wągrowcu. 

Od stycznia 2019 roku urząd będzie czynny:

- w poniedziałki od godz. 8:00 do 17:00,

- we wtorki, środy, czwartki od godz. 7:30 do 15:30,

- w piątki od godz. 7:30 do 14:30.

Konkurs "Wągrowiec- miasto wolne od smogu"

„Wągrowiec- miasto wolne od smogu”, to konkurs, którego celem było zwrócenie uwagi młodzieży na problem zanieczyszczenia powietrza w Wągrowcu, a tym samym propagowanie edukacji ekologicznej.

Konkurs skierowany jest do młodzieży klas VII-VIII szkół podstawowych, gimnazjalistów oraz uczniów szkół średnich. Zwycięzca konkursu otrzyma nie tylko nagrodę rzeczową, dodatkowo jego praca zostanie wydrukowana i umieszczona na billboardach zlokalizowanych na terenie miasta.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy wykonać projekt graficzny, który swoim przekazem ma zwrócić uwagę na problem smogu w mieście i nakłonić odbiorcę do jeszcze większego dbania o nasze środowisko.

Pracę na płycie CD oraz wydruk w formacie A3 i wymagane załączniki należy dostarczyć do Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu do dnia 16 grudnia.

Otwarcie wystawy pokonkursowej oraz wręczenie nagród odbędzie się 4 stycznia 2019 roku.

Retransmisja spektaklu teatralnego

Miejski Dom Kultury w Wągrowcu zaprasza na spektakl „Juliusz Cezar” z Davidem Calderem i Davidem Morrisseyem. Retransmisję przedstawienia będzie można zobaczyć 9 grudnia br. (niedziela) o godz. 14.30 w sali kina w Wągrowcu.

Cezar tryumfalnie powraca z wojny do Rzymu. Mieszkańcy miasta wybiegają z domów, aby go powitać, wiwatować i świętować. Wstrząśnięci popularnością autokraty wykształceni patrycjusze i senatorowie zawiązują spisek, aby zgładzić Cezara. Po dokonaniu zamachu na ulicach stolicy wybucha wojna domowa. „Juliusz Cezar” to jedna z pierwszych sztuk w europejskiej literaturze, która czerpie z prawdziwych wydarzeń z historii. Wbrew tytułowi, jej głównym bohaterem nie jest Cezar, który pojawia się zaledwie w kilku scenach, ale spiskowcy, a wśród nich Marek Antoniusz. Inscenizacja Nicholasa Hytnera przeniesie widzów na uliczną imprezę, która rozkręca się przy powitaniu wodza, do kongresu, który będzie milczącym świadkiem jego śmierci i w stan chaosu i paniki, które wybuchną po dokonaniu zabójstwa.

Bilety w cenie 25 zł. Przedstawienie trwa ok. 3 godzin.

Świąteczny kiermasz w Urządzie Miejskim

W najbliższy czwartek 6 grudnia w holu Urzędu Miejskiego w Wągrowcu od godz. 9.30 do 13 odbędzie się wystawa połączona z kiermaszem. Podczas wystawy będzie można podziwiać prace wykonane własnoręcznie przez uczestników zajęć rehabilitacyjnych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wągrowcu.

Wymyślne stroiki, ozdobne świeczniki, aniołki i mikołaje, to tylko niektóre z wyrobów, które będzie można zakupić podczas kiermaszu. Każdy, kto zakupi przygotowane ozdoby i elementy dekoracyjne, przyczyni się jednocześnie do wsparcia finansowego tej ważnej w naszym mieście placówki.

Stowarzyszenie „Rehabilitacja” Warsztat Terapii Zajęciowej w Wągrowcu ma pod swoją opieką 35 podopiecznych, którzy w ramach rehabilitacji społecznej i zawodowej w siedmiu pracowniach tematycznych wykonują rozmaite prace manualne.

Wągrowieckie Gwiazdory

 

Gwiazdory na motocyklach to już tradycja w Wągrowcu.  Motocykliści spotykają się 8 grudnia (sobota) na Rynku o godzinie 12:00, aby o godz. 12:30 przejechać wspólnie do Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu, gdzie spotkają się z dziećmi i młodzieżą z placówki.

W tym roku Gwiazdory na motocyklach i przyjaciele obdarują prezentami dzieci z Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo Wychowawczej oraz dzieci z internatu w Ośrodku Szkolno Wychowawczym.

Gminne Mikołajki

Gminny Ośrodek Kultury w Łeknie, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Sołectwo Ochodza zaprasza dzieci mniejsze, większe, całe rodziny na Gminne Mikołajki, które odbędą się 9 grudnia br. (niedziela) od godz. 11 w Sali widowiskowej w Łeknie.

W programie przewidziano wiele atrakcji dla dzieci, wspólne zabawy z Elfem i Panią Mikołajową, świąteczną bajkę Mikołaja, wykonywanie świątecznych ozdób oraz słodkości i upominki dla każdego dziecka.

Szczegóły na plakacie.

Konkurs Pupil Roku. Przedłużamy głosowanie!

Nie zdążyłeś jeszcze wykonać zdjęcia swojego ukochanego zwierzaka? Nic straconego, masz na to jeszcze tydzień, oficjalnie przedłużamy etap nadsyłania zgłoszeń do konkursu „Pupil Roku”.

Na Wasze zgłoszenia czekamy do 7 grudnia br. ( piątek) do godz. 23.59.

Głosuj na "Szkołę Małego Inżyniera"

Szkoła Podstawowa nr 4 w Wągrowcu jest jedną ze szkół, która bierze udział w III edycji konkursu „Szkoła Małego Inżyniera". Organizatorem projektu jest Volkswagen Poznań oraz Fundacja Rozwoju Edukacji Małego Inżyniera.

W tym roku aż 13 szkół z największą ilością głosów otrzyma zestawy klocków LEGO MINDSTORMS EV3 do budowy oraz programowania robotów o wartości 6000 złotych, całodniowy festiwal technologiczny odbywający się w zwycięskiej szkole, oraz certyfikowane szkolenie dla nauczycieli z zakresu robotyki i programowania.

Aby zagłosować należy kliknąć na link: https://www.szkolamalegoinzyniera.pl/szkola-podstawowa-nr-4-im-marii-sklodowskiej-curie-w-wagrowcu.

Głosowanie trwa od 26 listopada do 7 grudnia br. Codziennie można oddac jeden głos.

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem