wtorek, 21 stycznia
23:23

Egzotyczne chóry na finał

chr_z_Meksykuchr_z_Meksyku

Jeszcze dwa koncerty czekają miłośników muzyki klasycznej w ramach tegorocznej edycji Pałckiej Wiosny Muzycznej.

Przed wągrowiecką publicznością w czwartek, 27 czerwca o godz. 19 wystąpi Chór Akademicki „Mirce Acev” Uniwersytetu Cyryla i Metodego w Skopje (Macedonia) pod dyrekcją v, zaś w piątek, 28 czerwca o godz.19 odbędzie się koncert Studenckiego Chóru Uniwersyteckiego Autonomicznego Uniwersytetu w Meksyku (Meksyk) pod dyrekcją Marco Antonio Ungalde.

Oba koncerty odbędą w nowej sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Bronisława Zielińskiego w Wągrowcu. Patronat medialny nad festiwalem sprawuje Głos Wągrowiecki. (jam)

***

CHÓR AKADEMICKI „MIRCE ACEV” UNIWERSYTETU CYRYLA I METODEGO W SKOPJE

Chór akademicki „Mirce Acev” jest integralną częścią akademickiego stowarzyszenia artystycznego i kulturalnego z siedzibą na Uniwersytecie im. Cyryla i Metodego w Skopje (Macedonia).

Chór akademicki rozpoczął swoją działalność razem z rozpoczęciem pracy stowarzyszenia w 1949 r. Obecnie chór liczy około 60 osób. Od października 2011r. jest prowadzony pod dyrekcją Ilija Atansaova.

Repertuar chóru obejmuje pieśni renesansowe, oratoria, kantaty, narodowe pieśni ludowe oraz inne kompozycje.

Wspólnie z orkiestrą filharmoników macedońskich chór akademicki wykonywał: G. Verdiego „Requiem” , W.A. Mozarta, „Requiem”, C. Orffa „Carmina Burana”, Z. Pencheresky`ego „Missa Apstracta”, „Stabat Mate” G.B. Persolessiego, L. V. Beethovena IX symfonię oraz inne kompozycje wokalno-instrumentalne.

Chór ma bogatą współpracą z innymi europejskimi chórami uniwersyteckimi, do których należą: uniwersytecki chór z Neapolu (Włochy), chór Sorbony paryskiej we Francji, rumuński z Krajova, polski z Wrocławia, bułgarski z Sofii i La Laguna z Teneryfy -  Wyspy Kanaryjskie.

 

STUDENCKI CHÓR UNIWERSYTECKI AUTONOMICZNEGO UNIWERSYTETU W MEKSYKU

Marco Antonio Ugalde jest założycielem i dyrygentem chóru „Staccato”. Studiował w Narodowej Szkole Muzycznej Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu w Meksyku (UNAM). Specjalizując się w dyrygował chórami w Meksyku, Argentynie i Niemczech. Ponadto dyrygował między innymi chórem miasta Meksyk, chórem dziecięcym Szkoły Niemieckiej, „The Ars Kantata Ocal Ensamble, Chórem Klubu Niemieckiego oraz Studenckim Uniwersyteckim Chórem UNAM.

W roku 2000 Marco Ugalde został zaproszony do wykonania koncertu muzyki meksykańskiej na światowej wystawie Expo 2000, która miała miejsce w Niemczech, koncertując z Hanowerze, Hamburgu i Berlinie.

W październiku 2003 został zaproszony jako gościnny dyrygent chóru  „Centennial Choir” podczas koncertu Pavarottiego w Mekicali i Baja Kalifornia. W kwietniu 2007r. wystąpił jako dyrygent projektu „Muzyczny most” na Międzynawowym Festiwalu „America Cantat V” w Hawanie na Kubie. W czerwcu tego samego roku odbył tournee wraz z uniwersyteckim chórem studenckim UNAM przez Polskę, Czechy, Niemcy i Francję. Marco Antonio Ugalde jest profesorem odpowiedzialnym za przygotowanie nowych dyrygentów chóralnych w całym kraju.

Chór „Staccato” jest chórem uniwersyteckim Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu w Meksyku. Repertuar zespołu jest szeroki i zróżnicowany obejmujący muzykę a`capella XX i XXI wieku i tzw. zapomniane utwory. Chór stale wykonuje nowe awangardowe kompozycje, utrzymując je w duchu uniwersyteckim i innowacyjnym. Zaznacza swoją intensywną obecność w życiu kulturalnym UNAM (Uniwersytetu) występując jednocześnie w największych wydarzeniach koncertowych i festiwalach kulturalnych w całym kraju. Chór „Staccato” wziął udział między innymi w następujących festiwalach Międzynarodowych: „Universitas Cantat” Poznań 2007, Pięćdziesiąty Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Jhilava w Czechy, Ameryka Cantat 2010 w Juiz de Fora, Brazylia. Koncertował w wielu różnych miastach Polski, Czech, Niemiec, Francji Holandii, Luksemburga, Włoch, Brazylii, Urugwaju i Argentyny.

W 2012 „Staccato” wystąpił w Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Tonen 2000 w Naaldwig w Holandii oraz w konkursie Chórów Międzynarodowych w Rimini we Włoszech, gdzie otrzymał jeden złoty i pięć srebrnych nagród.

Chr_Macedonia

Chór "Mirce Acev"

 

 

 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem