niedziela, 22 września
23:24

Pamięci Bogusława Barańskiego

Córka Marzena przemawia przy tablicy poświęconej ojcu. Fot. Jerzy MianowskiCórka Marzena przemawia przy tablicy poświęconej ojcu. Fot. Jerzy Mianowski
Dzisiaj na budynku Szpitala Powiatowego w Wągrowcu odsłonięto tablicę pamiatkową, upamiętniającą lek. med. Bogusław Barańskiego, byłego długoletniego dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej.
Śp. Bogusław Barański posiadał I stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej i był specjalistą II stopnia z organizacji ochrony zdrowia. W latach 1976-1990 zarządzał szpitalem. Był znanym działaczem społecznym, cenionym lekarzem, popularyzował działalność krwiodawstwa. Wielokrotnie odznaczany i nagradzany, w tym Nagrodą Herbu Powiatu Wągrowieckiego przyznaną w październiku 2004 roku. W latach 1976-1984 był też prezesem Polskiego Czerwonego Krzyża w Wągrowcu. Członek Kapituły "ME DARE" PCK, wyróżniony m. in. Złotym Eskulapem Wielkopolskiej Izby Lekarskiej za 50 lat wzorowej pracy w zawodzie i Odznaką Honorową PCK I stopnia.
WSPOMNIENIE DOKTORA  ADAMA PEZACKIEGO
Bogusław Barański przeżył 82 lata, w poniedziałek będą Jego urodziny.
Przez 56 lat pracował li tylko w Społecznej Służbie Zdrowia, z czego większość, bo 35 lat służył w Wągrowcu. Był przez 14 lat najdłużej skutecznie sprawującym funkcję naszego Dyrektora.
Kierował swoistym IMPERIUM Ochrony Zdrowia i odpowiadał za ARMIĘ- pierwotnie 1000 osobową załogę pracowników.
W  skład Służby Zdrowia wchodziły wówczas poza  szpitalem, pogotowiem ratunkowym wszystkie poradnie specjalistyczne w Wągrowcu, Przychodnie Rejonowe i Ośrodki Zdrowia /Rogoźno, Gołańcz,  Skoki, Damasławek, Mieścisko, Żelice, Pawłowo Żońskie, Izby Porodowe, Służby Opieki Społecznej, żłobek, gabinety lekarza szkolnego, a dodać należy zakład rzemieślniczy, pralnię, szwalnią, stołówkę pracowniczą oraz  stołówkę dla lekarzy dyżurnych. Działało wówczas również w gestii Dyrektora i w granicach Szpitala gospodarstwo pomocnicze z hodowlą trzody,  inwentarza z koniem i wozem / i panem Ciężkim /.
Bogusław Barański niezwykle skutecznie dbał o dobór kadr medycznych: jeździł w odwiedziny na obozy kół naukowych Akademii Medycznej i tam łowił narybek, który sprawdzał się znakomicie w Wągrowcu.Ta JEGO działalność to kolejna ciekawa historia funkcjonowania wągrowieckiej Służby Zdrowia  za Jego panowania !
Lekarz – oficer – patriota, społecznik, człowiek wielu talentów, lapidarnie ujmując   "człowiek orkiestra”, przy tym niezłomny, pracowity, solidny, skrupulatny. Jako Dyrektor   pryncypialny, niekiedy nawet apodyktyczny, ale otwarty na rzeczowe argumenty, co istotne - dotrzymywał danego słowa.
Dzięki takim cechom był skuteczny w działaniu, doglądał wszystkiego osobiście i systematycznie. Z uporem uczył nas wszystkich, nie bez oporów zasad, które obecnie jako sukces następców nazywane jest Systemem Zarządzania Jakością  tzw. normą ISO. Można rzec, że wyprzedził swą epokę.
Ze stanowiska  DYREKTORA   Bogusław Barański został odwołany  z powodu zarządzonej przez  WOJEWODĘ Pilskiego swoistej czystki w gremiach kierowniczych, takie było wówczas pojmowanie transformacji ustrojowej Polski.    
Poza pracą zawodową oraz funkcją dyrektora naszej firmy działał owocnie w PCK , WOPR, Komisji ds. orzecznictwa o niepełnosprawności., krwiodawstwie,  medycynie pracy,
Zarządzie Ogrodów Działkowych…
Poza medycyną Pasjonował się także historią, literaturą, potrafił być przewodnikiem o życiu i  twórczości Stanisława Przybyszewskiego. Publikował szereg artykułów na ten temat w miejscowej PRASIE.
Utrzymywał znajomość ze swym przyjacielem ze studiów medycznych Krzysztofem Komedą Trzcińskim
Bolesne acz bliskie JEGO serca były tragedie w  Katyniu, Miednoje, Charkowie,gdzie został zamordowany Jego /OJCIEC /chrzestny. Posiadał wiele precjozów, pamiątek i publikacji z czasów tej hekatomby POLSKICH oficerów. Prezentował to wszystko na spotkaniu, które się odbyło w tej sali w przeddzień katastrofy SMOLEŃSKIEJ.
Bogusław Barański został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Za wzorową Pracę w służbie zdrowia i wreszcie Medalem Herbu Powiatu Wągrowieckiego.
Mniemam , że dzisiaj , odsłaniając tablicę PAMIĘCI Bogusława Barańskiego oddajemy Jemu cześć i sprawiedliwość , wyrażamy podziękowanie. W tymże honorowym miejscu  Niechaj daje świadectwo prawdzie po wsze czasy! Szkoła pod jego kierunkiem teraz owocuje.
Tablicę pamiątkową w pewnej części sfinansowały składki niektórych pracowników.
Rozmawiałem  przed dwoma dniami z jednym pracownikiem, który stwierdził, że przy ostatniej zmianie DYREKTORA modlił się, aby na to stanowisko przyszedł ktoś pokroju Barańskiego! Chwycił się za głowę twierdząc iż został wysłuchany!  Bez komentarza ku rozwadze DYREKTORA RAFAŁA.

Komentarze   

 
+5 #3 Pacjenka 2015-10-23 22:09
Dobry tekst.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+5 #2 pacjent 2015-10-23 19:15
Fajna inicjatywa.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+8 #1 Wielkopolanin 2015-10-23 05:57
Ostatnie słowa artykułu napawają nadzieją, po przeczytaniu tak wielu ciepłych słów o Doktorze Barańskim
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem