środa, 11 grudnia
17:09

Zapachy Wągrowca

Czy zastanawialiście się kiedyś, Drodzy Czytelnicy, jak pachnie Wągrowiec? Czy w ogóle pachnie? Cóż, zimą bywa różnie i czasami niezbyt ciekawie. Zwłaszczakiedy nad domami jednorodzinnymi i nie tylko unoszą się potworne smugi dymów z przeróżnych, nietypowych materiałów wykorzystanych do opalania. Pamiętam, że ostatniej zimy bywały takie dni, kiedy wychodząc z domu wieczorem trudno było oddychać. Z takich spacerów po mieście wracało się totalnie zaśmierdzonym, a  odór spalin na kurtkach czy płaszczach utrzymywał się jeszcze przez dłuższy czas. O wietrzeniu pomieszczeń oczywiście nie było mowy. Prawie jak za czasów, kiedy nad Wągrowcem unosił się potworny smród Bacutilu. Kiedy bodajże w ubiegłym roku raz czy dwa zasmrodziły je ponoć jakieś substancje wylane na podmiejskie pola, szum się zrobił, że hej!
Za to tej wiosny i  minionej części lata dane jest nam upajać się naprawdę uroczymi woniami. Mówię to całkiem serio i z całą odpowiedzialnością, ponieważ uwielbiam poruszać się po mieście na piechotę. W tym roku, oprócz zmysłu wzroku, wyostrzył się u mnie jakiś miejski węch. Najpierw przepięknie pachniało tysiące przeuroczych tulipanów kwitnących przy dworcu kolejowym. Niech żałuje, kto tego nie widział. Pomysł na tulipanowe dywany zasługuje na szóstkę i kontynuację. Fajnie byłoby, gdyby te kwiaty mogły zakwitnąć także na Rynku i głównych ulicach. Bo zdaje się, że to co było przy dworcu wiele osób, niestety, nie zobaczyło, choć czuło, bo pachniało przednio.
Tulipany, zgodnie ze swoim czasem, przekwity i zapach uleciał. W zamian pojawił się nowy, także bardzo piękny. Prawie już dwa miesiące pachną lipy. Zwłaszcza po deszczu zapach staje się intensywniejszy i zniewalający. Chodząc Kościuszki czy Słowackiego zaczęłam zdawać sobie sprawę, jak dużo jest w naszym mieście lip. I proszę nie dopatrywać się w tym dwuznaczności, bo o drzewach myślę! Wągrowieckie lipy tak się tego roku rozpachniały, że według mnie miasto mogłoby nazywać się teraz Lipowo. Niestety, lipowa woń powoli też nas opuści. Jak głoszą plakaty i inne zapowiedzi, czekają nas kolejne letnie wonie. Razem z gośćmi naszego miasta będziemy mogli uczestniczyć w wielu imprezach, niekiedy z zapachami kultury z wysokich półek. Nie przeoczmy ich i upajajmy się nimi ile się da.

Komentarze   

 
+2 #3 Danuta 2016-07-06 20:14
Pachną lipy...z cała pewnoŚcią...W Rawiczu też pięknie pachniały. Nie można zauważać tylko dokuczliwych stron życia. Czasem warto nosić nos do góry...Uwierzci e.!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 #2 Lipą zapachniało 2016-07-06 16:15
Komu pachnie to pachnie, a komu śmierdzi to śmierdzi. Niech dziennikarze piszą i wytykają złe strony miasta żeby władza nie pachniała od tulipanów, które dawno przekwitły, a teraz pachnie lipą...... Lipą to leci z urzędu miasta! Chyba pani redaktor takiej lipy nie popiera, zwłaszcza z ul, Kościuszki, na której śmierdzi?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-2 #1 zapachowy 2016-07-06 10:01
A pani redaktor spaceruje wzdłuż stadionu OSiR, bo tam wciąż śmierdzi jak diaski. W ogóle na Kościuszki też śmierdzi... Tych zapachów pani nie zauważa, bo pewno chodzi w masce p-gazowej. Zapachy kwiatków pani w głowie, a co zrobiono po tulipanach wokół dworca. Rośnie ziele, rośnie... Lipy zawsze pachną, ale nie wszędzie w mieście drzewa ich stoją. Nos niech pani spuści w dół, gdzie wydobywają się nieprzyzwoite zapachy z miejskiej kanalizacji , a nie zadziera go do gry!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem