piątek, 13 grudnia
13:38

Męskie świętowanie

ZawolZawol

W ostatnich dniach obchodzono w naszym kraju dwa święta, podkreślające równouprawnienie i jednocześnie odrębność płci. Liczący ponad sto lat Międzynarodowy Dzień Kobiet i propagowany od kilku lat, na razie głównie przez nasze rodzime media, Dzień Mężczyzn! Zdaje się, że jeszcze nie wszyscy panowie o tym wiedzą, że w dniu 10 marca mają swoje święto i mogą czekać na dowody uznania i miłości ze strony kobiet.


Skąd to nowe święto? Coś mi się zdaje, iż wymyślono je dlatego, że dawne, z pompą organizowane obchody Dnia Kobiet pozostały już tylko we wspomnieniach starszego pokolenia.
Tamtego świętowania może niewątpliwie brakować przede wszystkim mężczyznom. Bywało często, że w zakładach pracy już od rana unosiła się podniosła aura. Lepiej, aby nikt nie musiał wtedy załatwiać jakiejś sprawy w urzędach. Panie urzędniczki nie miały do tego absolutnie głowy, a ich odświętny wygląd mógł sugerować interesantom, że pomylili lokale.
My, kobiety, czekałyśmy przez cały rok na ten szczególny dzień. Czekałyśmy - jakaż to kolejna niespodzianka jest nam pisana od naszych zakładowych kolegów? Bywało różnie! Dużo zależało od zasobności funduszu socjalnego. Zdarzało się, że symboliczny kwiatek bywał zwykłym ogiglem z ubogim, podsuszonym pączkiem goździka lub innego wczesnowiosennego kwiatka, który po niespełna godzinie nie nadawał się raczej do wazonu. Do kwiatka dorzucano niekiedy rajstopki, a nawet jakieś tanie kosmetyki, kiedy te już pojawiły się w naszych sklepach. Nic jednak nie jest w stanie oddać w pełni atmosfery tamtych biesiad zakładowych! Tego dnia w wielu miejscach czas pracy bywał skracany i zaczynały się balety przy muzyce płynącej z adapteru Bambino, a później z magnetofonu ZK 140. Tak! Zakłady pracy państwowe były, to szefowie na ogół nie mieli nic przeciwko czczeniu tej doniosłej, międzynarodowej okazji. Zwłaszcza, że szefami byli głównie mężczyźni, a święto to celebrowane było w sposób szczególny przez panów właśnie.
Prawdę mówiąc dziwię się, że wówczas nikt nie wpadł na pomysł, aby dzień 9 marca ustanowić Dniem Mężczyzn i jednocześnie dniem wolnym od pracy dla brzydszej połowy rodzaju ludzkiego. Dla wielu takie rozwiązanie byłoby wtedy zbawieniem. No, ale czasy się pozmieniały i z tego co słyszę, teraz Dzień Kobiet nie jest już - niestety - tak interesującym i rozrywkowym wydarzeniem dla panów jak dawniej. Trudno nie zauważyć jakże inne są dzisiejsze panie. Potrafią walczyć jak lwice o swoje prawa i zapewne nie pozwoliłyby chłopom bawić się w dniu ich święta tak, jak to bywało za dawnych lat. Porobiło się, porobiło! No, ale mamy być równouprawnieni, to niechaj będzie! Życzę wszystkim Panom, aby Dzień Mężczyzn przyjął się i rozwinął w pożądanym kierunku.

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem