środa, 11 grudnia
17:10

Seniorzy do książek!

Kolejne dzień Narodowego Czytanie już za nami. Podjęta kilka lat temu inicjatywa pana Prezydenta sygnalizuje niewątpliwie, że z czytaniem książek w naszym kraju jest coś nie tak. Jak podają statystyki, nie najlepiej wypadamy w rankingach europejskich. Podobno im Polak starszy, tym mniej czyta. Niezbyt ciekawe wyniki zaniżają procentowo osoby starsze. Czyli starsze panie i starsi panowie czytają w roku niewiele książek lub w ogóle nie czytają?
To, że nie wszyscy czytają, wydaje się oczywiste. Nie każdy lubi czytać i trudno kogokolwiek zmusić do takiej formy spędzania wolnego czasu. Kto nie nabrał takiego nawyku w dzieciństwie lub młodości, raczej na starość nie będzie interesować się książkami i biegać do bibliotek. Pewnie też żadnej książki sobie nie kupi. Każdy z nas zna zapewne starsze osoby, które uwielbiają czytać i takie, z którymi lepiej nie zaczynać rozmowy na ten temat. Sama nie nazwałabym się pożeraczem książek, ale bardzo je lubię. Wiem, że w gronie moich starszych wągrowieckich znajomych czytają głównie kobiety. Są nawet wśród nich członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Powiatowej Bibliotece Publicznej.

Szczególnie jednak wzrusza mnie przemiła pani Mirka ze sklepu motoryzacyjnego na ulicy Kościuszki. Ilekroć tam wchodzę, kiedy nie ma klientów, widzę ją zagłębioną w lekturze. Znam też do kontrastu panie i panów, którzy z rozbrajająca szczerością przyznają się do tego, że nie czytają, a nawet żadnej lektury szkolnej w całości nie przeczytali. No i co z takim fantem zrobić? Najgorsze w tym wszystkim wydaje się to, że ilość przeczytanych książek, a także ich jakość, nie zawsze bywają wprost proporcjonalne do sukcesów życiowych konkretnego czytelnika.
Jak się dobrze rozejrzeć, to można przecież zauważyć, że to, iż ktoś nie przeczytał żadnej książki, wcale nie musi wpływać na jego sprawne funkcjonowanie. Niestety, zdarzają się też sytuacje odwrotne. Mianowicie takie, kiedy osoby nawet bardzo oczytane, nie bardzo sobie radzą w życiu. Zatem warto czytać, czy nie? Ano myślę, że warto! Na pewno warto! Zwłaszcza namawiałabym do tego moich rówieśników, którzy stronią od kontaktów z książkami. Ktoś powiedział, że „Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera”. Warto pamiętać, że to zupełnie inne towarzystwo, niż to z telewizyjnych seriali.
Kto działa na Facebooku, ten wie, że pojawiła się tam kolejna zabawa, polegająca na tym, aby podać dziesięć ulubionych przez siebie książek. Bawią się w to głównie młodzi. Jeżeli wierzyć, że autorzy tych list na pewno przeczytali pozycje, które podają, to chylę czoła. U mnie czeka cały stos do zaliczenia. Za chwilę usiądę i zrobię sobie listę tych, które chciałabym zaprosić do swego towarzystwa w zbliżającym się okresie jesienno-zimowym. Może Wy, Drodzy Czytelnicy Seniorzy, zrobicie sobie również takie listy? O wynikach możemy porozmawiać na wiosnę.
 
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem