sobota, 20 lipca
20:40

Do kitu

Politycy w okresie świąt trochę odpuścili, co oznaczać może też, że po Nowym Roku podrapią nas boleśnie. A to za sprawą cen energii, a to za sprawą szybujących cen w sklepach, chociaż rząd bezpośrednio ustalaniem cen się nie zajmuje. Idą wybory do Europarlamentu i do naszego parlamentu, więc należy liczyć się z działaniami, które mają zohydzić poprzedników, a samych siebie pokazać jako zbawców. Tak postępowała każda władza. Ale jak było świątecznie, to w sieci królowały informacje głównie o tym, kto kogo i z kim zdradził, kto pokazał krągłości z przodu, a kto poniżej z tyłu, jak przyrządzony karp jest najlepszy, czym zaskoczyć gości przy wigilijnym stole, itp. Jakaś tam celebrytka „zalała pałę” i pokazała się publicznie, a jakaś ubolewała, że na rajskiej plaży, na której zgubiła biustonosz, nie ma śniegu. W tym samym czasie ileś tam matek, które urodziły co najmniej czworo dzieci, dowiedziało się, że rządowy plan emerytalny dla nich cechuje się tzw. obsuwem. Rodzice uczniów dowiadują się też, że zajęcia szkolne mogą być prowadzone przez sześć dni w tygodniu, a daleko we Wszechświecie nastąpiła potężna eksplozja, która martwi fachowców z agencji kosmicznych. I trudno wybrać, czego się bać?
***
Odeszli na zawsze wielcy artystycznego świata, m.in: Kazimierz Kutz i Ryszard Marek Groński. Kultura straciła znaczące postaci, bez których komuś może i będzie łatwiej pleść bzdury o wartościach, ale bez których te wartości trzeba strzec przed amatorami uprawiania polityki tam, gdzie jej nie ma i nie powinno być.
***
Nasze nieromantyczne powstanie - takiego określenia użył w wywiadzie dla Głosu kilka lat temu prof. Janusz Karwat na określenie zrywu powstańczego Wielkopolan. Powstanie, które było tak znaczące dla historii Polski, nie doczekało się wielkiego dorobku w literaturze, poezji, kinematografii. Łatwiej nam było (i jest) żyć martyrologią, klęskami i porażkami niż sukcesem. Przez Wielkopolskę i trochę przez Polskę przelewają się uroczystości związane ze stuleciem wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Kilka lat temu samorząd województwa wydał wielkie pieniądze na bardzo nieudany film pt: „Hiszpanka”, który obejrzało może ze 60 tys. widzów. Teraz był koncert w Poznaniu, który dało się nawet z przyjemnością obejrzeć i wysłuchać. Ale zanim rozbrzmiały pierwsze takty muzyki, zrobiliśmy wszyscy coś, co spowodowało, że tłumy nie garną się do oglądania i przeżywania tego tak ważnego momentu. Zabrakło chyba znowu radości ze zwycięstwa albo reżyserię przeżywania oddaliśmy nie w te ręce.

Komentarze   

 
+1 #3 Janowy 2019-01-03 07:32
Cytuję Izydora:
Wszędzie szybuje, wystarczy wejść do dowolnego sklepu, żeby się przekonać - a nie tylko oglądać namolną propagandę TVPiS. Rządzący miastami nie ustalają cen w sklepach - gdzie Ty, człowieku, żyjesz? Nawet za komuny tak nie było.

Wystarczy wejsc do dowolnej biedronki, dino, kauflandu nawet aby sie przekonac, ze za duzo TVN-u oglądasz. W stosunku do wzrostu pensji to podwyzki w ciagu ostatnich 3 lat sa nieznaczne. Ale jak sie kupuje w sklepikach osiedlowych jak POlitycy oPOzycji no to moze tam jest ten skok cenowy niebotyczny. Rządzący miastami nie ustalają cen w sklepach tak samo jak rzadzący panstwem ich nie ustalaja, co tak z lekka insunuje pan redaktor. Zgadzasz się?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 #2 Izydora 2019-01-02 20:54
Cytuję Jan:
"...a to za sprawą szybujących cen w sklepach..." - to chyba w Wagrowcu tak szybuje tylko - poponuje spytac sie rzadzących tym miastem co jest grane...

Wszędzie szybuje, wystarczy wejść do dowolnego sklepu, żeby się przekonać - a nie tylko oglądać namolną propagandę TVPiS. Rządzący miastami nie ustalają cen w sklepach - gdzie Ty, człowieku, żyjesz? Nawet za komuny tak nie było.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 #1 Jan 2019-01-02 19:53
"...a to za sprawą szybujących cen w sklepach..." - to chyba w Wagrowcu tak szybuje tylko - poponuje spytac sie rzadzących tym miastem co jest grane...
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem