sobota, 20 lipca
20:24

Niebieska „okazja”

1 stycznia - jak już wiadomo - jest pierwszym dniem nowego roku. Przy okazji jest też Światowym Dniem...Kaca, co wydaje się wielce zrozumiałym. W końcu od momentu, w którym człowiek natknął się na pierwsze sfermentowane jabłko, inny owoc lub warzywo, minęło sporo czasu i ustanowienie tego światowego dnia jest w pełni uzasadnione. O ile święta mają różne terminy i to zależy od obrządku poszczególnych Kościołów, o tyle nowy rok zaczyna się zawsze w tym samym czasie, wyłączając jednak Chiny, w których wypada on 5 lutego.
Dzień kaca i to podwójnego zapewne przyda się resortowi opieki społecznej i pani wicepremier do tych spraw, a to za sprawą skierowanego do konsultacji projektu regulacji prawnej dotyczącej przemocy, a ogłoszonego w sylwestra. Obowiązujące dziś przepisy mówią o przemocy w rodzinie, proponowane zaś o przemocy domowej, tak jakby przemoc zamykała się tylko w czterech ścianach. O, pardon - teraz będzie, bo kolejna regulacja ma dotyczyć tzw. Niebieskiej Karty, którą np. policjanci zakładają z urzędu podczas interwencji. Ustawodawca może teraz zdecydować - jeśli zabraknie refleksji - że Niebieska Karta będzie zakładana wyłącznie za zgodą ofiary przemocy, która w dodatku musi być kilkakrotnie nią dotknięta. Jeden raz nie wystarczy. Proszę sobie wyobrazić sytuację, że damski bokser maltretuje swoją małżonkę i swoje dzieci. Musi minąć jakiś czas, aż ktoś powiadomi odpowiednie służby albo instytucje, a jak już się dowiedzą, to muszą zapytać o zgodę. Ile ofiar natychmiast wyrazi ją, mając świadomość, że urzędnicy i policjanci sobie pójdą, a ona zostanie za chwilę sam na sam ze sprawcą? Tu należy dodać, że sprawcami przemocy bywają też kobiety, a ofiarami ich mężowie, ojcowie, synowie.
Kuriozalny wydaje się też zapis, że odpowiedzialność za decyzję ws. dziecka, którego zdrowie lub życie jest bezpośrednio zagrożone, zostaje przeniesiona z pracownika socjalnego na policjanta. Mało tego, sprawca przemocy będzie miał dostęp do dokumentacji na swój temat.
Czyżby proponowane regulacje szły w kierunku myślenia i działania, że wszytko ma się dziać w zaciszu alkowy, kobieta ma potulnie kochać drania, godzić się na wymuszony seks, bo tak nakazał dobrodziej przy ołtarzu?
Opamiętanie jednak przyszło, bo premier rządu dzień po Nowym Roku projekt wycofał, uznając w oficjalnym komunikacie niektóre zapisy za sprzeczne z oficjalną linią rządu i partii. No cóż, żółta kartka dla pani minister, która może być tylko taktyczną zagrywka przedwyborczą. Pazurki pokaże się później. Oczywiście w stosunku do ofiar przemocy. A żeby nie było tak pięknie - projekt został wycofany do konsultacji, nie zaś zaniechany. Czy trudno sprokurować na koniec informacje, że wypowiedział się czynnik społeczny? Ten po myśli autorów projektu?

Komentarze   

 
+4 #4 Stanisław 2019-01-10 12:41
Gdzie,kiedy i od którego księdza słyszał Pan Redaktor, iż "kobieta ma potulnie kochać drania, godzić się na wymuszony seks"? Bo ja, choć od 70 lat regularnie uczęszczam do kościoła - w wielu bywałem i mnóstwo księży słuchałem - nigdy nie usłyszałem takich słów. Jeśli Pan Redaktor nie poda konkretnego przykładu, będę to uważa za zwykle oszczerstwo i kolejną kalumnię wygłoszoną przez Pana pod adresem Kościoła.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+1 #3 Janowy 2019-01-10 06:35
Cytuję Nemo:
Chyba w ostatnim zdaniu to Ci się felietony pomyliły, Janku :)

Absolutnie prawda. Kompletnie nie do tego pana. Tak to jest gdy sie pisze na szybko. Przepraszam.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 #2 Nemo 2019-01-09 19:00
Chyba w ostatnim zdaniu to Ci się felietony pomyliły, Janku :)
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+1 #1 Janowy 2019-01-09 09:17
A tak z ciekawości zapytałbym - jakie to regulacje na ten temat wprowadzio PO/PSL przez 8 lat swoich rzadów? Zapewnie wtedy ne było "....że wszytko ma się dziać w zaciszu alkowy, kobieta ma potulnie kochać drania, godzić się na wymuszony seks, bo tak nakazał dobrodziej przy ołtarzu..."?
Mnie np. bradzo mocno podobają sie PIS-owskie regulacje co do podniesienia kar za przestępstwa popełnione z wyjatkowym okrucieństwem, mozliwość utraty majatku zdobytego poprzez przestępstwo, podniesienie kar za machlojki przy VAT, podniesienie kary za ucieczkę przed policją podczas kontroli drogowej, znieisenie obowiązku wozenia dododu rejestracyjnego czy ubezpeicznie iu wiele innych o których pan redaktor nigdy nie wspomniał i na pewno nie wspomni.
Czy te panie w szpitalu wiedziały, ze pan redatktor to pan redaktor? Bo to zmienia podejscie do pacjenta diametralnie ...
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem