wtorek, 11 grudnia
02:58

Niech się święci...

Wkrótce rozpoczną się wyścigi radnych do foteli samorządowych. Już wcześniej zawierano koalicje i uzgadniano funkcje w radach, które obejmą – rzecz z jasna – zwycięskie ugrupowania. Podziału łupów dokonano po cichu, lecz z premedytacją. Oprócz politycznego znaczenia funkcji w radach, w których najważniejszą jest „posada" przewodniczącego i kierownictwo niektórych komisji, nie bez znaczenia są profity finansowe (czytaj: diety, ale żeby tylko), prestiżowo - wizerunkowe, a nawet dostęp do poufnych informacji, jak np. o przetargach, nie mówiąc o lobbingu czy też wywieraniu presji na urzędnikach, tudzież na burmistrzu.
***
W Wągrowcu radzie ma przewodniczyć szef opozycyjnego klubu Bliżej Ludzi z poprzedniej kadencji, który w wyborach zdobył największe poparcie wyborców. Młody i energiczny człowiek da radę, chociaż oponenci zarzucają mu wiek i brak doświadczenia. Drugi z młodych "żołnierzy" burmistrza elekta również osiągnął bardzo dobry wynik wyborczy i, jak wieść gminna niesie, ostrzy zęby na stanowisko w ratuszu, chociażby wiceburmistrza... Ale już wcześniej dogadano, kto zostanie wiceburmistrzem. Naturalnym jest, że fotel ten zajmie lider SW 2000, wiceburmistrz sprzed czterech lat.
Nowemu burmistrzowi i większości w radzie pozostanie wprowadzenie zmiany w statucie miasta, by w ten sposób pogodzić wodę z ogniem. W historii samorządu wągrowieckiego nie było jeszcze takiej sytuacji, co nie oznacza, że teraz jest to niemożliwe.
Inni radni ze zwycięskiego obozu też chcieliby wskoczyć do ratusza - choćby oknem - i zająć intratne stanowiska. Koalicjanci spod znaku SW 2000 nie są w ciemię bici i również woleliby posadzić swoich na urzędnicze stołki. Oj, robi się ciasno w ratuszu! Oby nie trzeba było rozbudowywać gmachu! Ktoś jednak musi uderzyć pięścią w stół i powiedzieć: panowie, hola, nie tędy droga! Przyjdzie to zrobić burmistrzowi, ale czy starczy mu tyle odwagi i determinacji, by uspokoić rozchwiane nadzieje na magistrackie stołki?
***
Szybko minęły obchody Narodowego Święta Niepodległości, chyba szybciej niż się spodziewaliśmy. Prezydent RP zapraszał do udziału w nich, zwłaszcza w warszawskim Marszu Niepodległości, niestety razem z narodowcami. Święto miało być na wskroś radosnym dniem, zwłaszcza przemarsze mieszkańców ulicami dużych miast. Prezydent Najjaśniejszej RP nawoływał wprost: radujmy się, cieszmy się z wolności, korzystajmy z demokracji... Tymczasem święto to było smutne i - gdyby nie biało-czerwone flagi oraz incydenty – byłoby bezbarwne. Marsze przypominały pochody pierwszomajowe, które wówczas były ponure, wszak ludzi szli w nich pod przymusem. Teraz maszerowali z własnej woli, całymi rodzinami, z dziećmi, nawet z dziadkami.
Tej radości świętowania nie obserwowało się na naszych lokalnych podwórkach. Owszem, więcej wywieszono flag na posesjach, co było widać gołym okiem, ale i tak ten dzień był ponury, wręcz smętny, lecz nie przez pogodę. Ludzie nie wiedzieli co ze sobą począć w czasie trzech wolnych dni. Wszystkie uroczystości niepodległościowe poprzedzały msze św. z nie zawsze ewangelicznymi homiliami.
Zabrakło radości i werwy towarzyszącej rozrywkowym koncertom i kulturalnym imprezom. Eventy te, zresztą znikome, albo miały wymiar historyczno - patriotyczno – liryczny, albo całkiem poważny. O dziwo, w Mieścisku na koncercie rockowo-poetyckim w Domu Kultury pojawiła się garstka ludzi, zaś w Wągrowcu kościół klasztoru pocysterskiego był wypełniony po brzegi sympatykami historycznych pieśni polskich.
Tak czy owak (nie)warta była skórka wyprawki, choćby raz na sto lat!

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem