piątek, 24 maja
21:40

Niech się święci...

Wkrótce rozpoczną się wyścigi radnych do foteli samorządowych. Już wcześniej zawierano koalicje i uzgadniano funkcje w radach, które obejmą – rzecz z jasna – zwycięskie ugrupowania. Podziału łupów dokonano po cichu, lecz z premedytacją. Oprócz politycznego znaczenia funkcji w radach, w których najważniejszą jest „posada" przewodniczącego i kierownictwo niektórych komisji, nie bez znaczenia są profity finansowe (czytaj: diety, ale żeby tylko), prestiżowo - wizerunkowe, a nawet dostęp do poufnych informacji, jak np. o przetargach, nie mówiąc o lobbingu czy też wywieraniu presji na urzędnikach, tudzież na burmistrzu.
***
W Wągrowcu radzie ma przewodniczyć szef opozycyjnego klubu Bliżej Ludzi z poprzedniej kadencji, który w wyborach zdobył największe poparcie wyborców. Młody i energiczny człowiek da radę, chociaż oponenci zarzucają mu wiek i brak doświadczenia. Drugi z młodych "żołnierzy" burmistrza elekta również osiągnął bardzo dobry wynik wyborczy i, jak wieść gminna niesie, ostrzy zęby na stanowisko w ratuszu, chociażby wiceburmistrza... Ale już wcześniej dogadano, kto zostanie wiceburmistrzem. Naturalnym jest, że fotel ten zajmie lider SW 2000, wiceburmistrz sprzed czterech lat.
Nowemu burmistrzowi i większości w radzie pozostanie wprowadzenie zmiany w statucie miasta, by w ten sposób pogodzić wodę z ogniem. W historii samorządu wągrowieckiego nie było jeszcze takiej sytuacji, co nie oznacza, że teraz jest to niemożliwe.
Inni radni ze zwycięskiego obozu też chcieliby wskoczyć do ratusza - choćby oknem - i zająć intratne stanowiska. Koalicjanci spod znaku SW 2000 nie są w ciemię bici i również woleliby posadzić swoich na urzędnicze stołki. Oj, robi się ciasno w ratuszu! Oby nie trzeba było rozbudowywać gmachu! Ktoś jednak musi uderzyć pięścią w stół i powiedzieć: panowie, hola, nie tędy droga! Przyjdzie to zrobić burmistrzowi, ale czy starczy mu tyle odwagi i determinacji, by uspokoić rozchwiane nadzieje na magistrackie stołki?
***
Szybko minęły obchody Narodowego Święta Niepodległości, chyba szybciej niż się spodziewaliśmy. Prezydent RP zapraszał do udziału w nich, zwłaszcza w warszawskim Marszu Niepodległości, niestety razem z narodowcami. Święto miało być na wskroś radosnym dniem, zwłaszcza przemarsze mieszkańców ulicami dużych miast. Prezydent Najjaśniejszej RP nawoływał wprost: radujmy się, cieszmy się z wolności, korzystajmy z demokracji... Tymczasem święto to było smutne i - gdyby nie biało-czerwone flagi oraz incydenty – byłoby bezbarwne. Marsze przypominały pochody pierwszomajowe, które wówczas były ponure, wszak ludzi szli w nich pod przymusem. Teraz maszerowali z własnej woli, całymi rodzinami, z dziećmi, nawet z dziadkami.
Tej radości świętowania nie obserwowało się na naszych lokalnych podwórkach. Owszem, więcej wywieszono flag na posesjach, co było widać gołym okiem, ale i tak ten dzień był ponury, wręcz smętny, lecz nie przez pogodę. Ludzie nie wiedzieli co ze sobą począć w czasie trzech wolnych dni. Wszystkie uroczystości niepodległościowe poprzedzały msze św. z nie zawsze ewangelicznymi homiliami.
Zabrakło radości i werwy towarzyszącej rozrywkowym koncertom i kulturalnym imprezom. Eventy te, zresztą znikome, albo miały wymiar historyczno - patriotyczno – liryczny, albo całkiem poważny. O dziwo, w Mieścisku na koncercie rockowo-poetyckim w Domu Kultury pojawiła się garstka ludzi, zaś w Wągrowcu kościół klasztoru pocysterskiego był wypełniony po brzegi sympatykami historycznych pieśni polskich.
Tak czy owak (nie)warta była skórka wyprawki, choćby raz na sto lat!

Komentarze   

 
#1 Guest 2018-12-21 22:16
Ten komentarz został usunięty przez Administratora
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem