wtorek, 21 maja
20:33

Noworoczne swędy i zapędy

Z Nowym Rokiem można spodziewać się bomby autorstwa burmistrza Jarosława Berendta. Niczym magik wyciągnie królika z kapelusza, którym okaże się kandydat na zastępcę. Do tej pory skrywał, a przede wszystkim zwlekał z podjęciem decyzji. Nie pasili mu nominalni kandydaci, których wskazano w drugiej umowie koalicyjnej o podziale łupów, zarówno Piotr Pałczyński z Bliżej Ludzi, jak i Grzegorz Kamiński z Samorządności Wągrowieckiej 2000. Umowa ta mówi o dwójce równoległych kandydatów na wiceburmistrza. Na tę chwilę miejskiego samorządu nie stać na taki luksus, więc nie dziwię się – chociażby z tego względu – że burmistrz stanął okoniem. Jeden i drugi kandydat nacierają na burmistrza, zwłaszcza młodszy z nich najbardziej walczy o to stanowisko. Dla niego to wielka szansa awansu życiowego i zawodowego, na którą sobie zasłużył, bynajmniej wysokim wynikiem wyborczym.
Trzeba jednak mierzyć siły na zamiary, bowiem niekoniecznie wynik ten oraz doświadczenie społeczne wyniesione z młodzieżowych struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej i samej partii może przekuć się w damasceńską szablę. Ostatnie lata zasiadania w radzie powiatu z ramienia SLD i praca w biurze europosłanki Krystyny Łybackiej też nie predestynują do fotela wiceburmistrza. Czepiam się chłopaka, jakbym to ja chciał wkraść się w łaski burmistrza i zostać jego zastępcą (sic!). Nie w tym rzecz, idzie bowiem nie tylko o wiek i doświadczenie życiowe, tudzież zawodowe, w tym kierownicze i  fachowe - nie pomijając samorządowego - oraz o kompetencje, nie zaś o osobisty image, elokwencję czy erudycję, czego młodemu radnemu nie brakuje.
Starszy kandydat nie przysłużył się w miejskim samorządzie, mimo że przepracował w nim na stanowisku wiceburmistrza 16 lat. Myślę tutaj o ostatnich jego wyskokach, kiedy to cztery lata temu ekipa Stanisława Wilczyńskiego poszła do lamusa, ale Kamiński na krótko utrzymał się na powierzchni w roli radnego. Sam sobie strzelił w kolano i już nie powinien wchodzić do tej samej rzeki. Faktem jest, że teraz wygrał wybory. Co prawda nie został burmistrzem, ale rajcą i jest wiceprzewodniczącym rady.
Nie zazdroszczę burmistrzowi Berendtowi twardego orzecha do zgryzienia. Jednakże nie musi sięgnąć ani po jednego, ani po drugiego kandydata. Może przecież dobrać sobie świetnego urzędnika z ratusza lub sąsiedniego urzędu, wszak wybór należy tylko do niego. A co z umową koalicyjną? Koalicja się nie rozpadnie, no bo do kogo przytuli się SW 2000? Do klubu Krzysztofa Poszwy? Nie ma takiej opcji! Zęby będzie ostrzył Andrzej Reis, który „wyprowadził” się z Bliżej Ludzi i założył własny klub...
Tymczasem burmistrza czeka zmiana regulaminu organizacyjnego Urzędu Miejskiego. Nie będzie mógł tego uczynić do czasu uporania się ze stanowiskiem zastępcy, bo jemu w regulaminie musi przypisać określone prerogatywy. Nie można przecież zrobić tego sztucznie. Czekają też zmiany w statucie miasta, które burmistrz sam wywołał na ostatniej sesji. Twierdzi, że to będą zmiany kosmetyczne, ale czyżby tylko takie? Za regulaminem pójdą przetasowania kadrowe, może nawet zwolnienia?
***
Niestety, przyszło mi spędzić sylwestra i Nowy Rok w wągrowieckim szpitalu. Tak to już w życiu bywa, że nie zawsze człowiek jest panem swojego losu. Zdrowie jest jednak najważniejsze, dlatego wszystkim moim Czytelnikom przede wszystkim życzę dużo zdrowia, radości z życia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Do Siego Roku, moi Przyjaciele i Miłośnicy Głosu Wągrowieckiego! Niech Wam się szczęści!

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem