wtorek, 26 marca
00:11

Święto...wit

Mój szanowny kolega z łamów w ubiegłotygodniowym felietonie wspomniał o nowym filmie Wojtka Smarzowskiego pt. „Kler”. Zwiastun wywołuje różnorakie emocje. Niektórzy porównują produkcję do tworów Patryka Vegi (czyli kontrowersje i przekleństwa), ale pewien ksiądz po obejrzeniu wzmiankowanego trailera przeprosił swoich parafian na mszy, bo rzekł, że wie, iż istnieją duchowni zachowujący się jak ci zaprezentowani w filmie.
Planuje się wprowadzić nowe święto państwowe, które czcić będzie akt chrztu Polski. Powiada się, że ta doniosła decyzja jest początkiem naszego funkcjonowania jako naród. Otóż nie. Spuścizny mamy nieco więcej i nieco dłużej, tylko usilnie się stara ją wyrugować ze świadomości społeczeństwa. Większość chrześcijańskich świąt została bezczelnie ukradziona naszym pogańskim przodkom (np. Boże Narodzenie, Wielkanoc, Wszystkich Świętych, Zielone Świątki czy też noc świętojańską). Kościół dopasował tylko daty. O tym, jak silnie zakorzenione są dawne przesądy świadczy chociażby topienie Marzanny. Oczywiście dziś to tylko topienie kukiełki, ale wieki temu była ona boginią śmierci i płodności. Drugim takim przykładem są dożynki. Mam paru znajomych rodzimowierców i nikomu nie starają się niczego narzucać (w przeciwieństwie do niektórych hierarchów), dbają natomiast o pamięć i miejsca dawnych kultów, dlatego tak bardzo zirytował ich plan wybudowania kapliczki maryjnej na pomorskiej górze Rowokół. Góra owa była bowiem święta na wiele lat przed przybycie na te tereny chrześcijaństwa.
Warto sobie uświadomić, że ten kraj nie powstał ot tak w 966 roku, bo Mieszko I przyjął chrzest. Istniał już wcześniej. Do dziś zresztą historycy spierają się, czy można to nazywać chrztem Polski, bo przecież przyjęcie religii przez władcę nie oznaczało automatycznie konwersji jego poddanych.

Komentarze   

 
#17 Guest 2019-02-08 08:15
Ten komentarz został usunięty przez Administratora
 
 
#16 Guest 2019-01-12 15:43
Ten komentarz został usunięty przez Administratora
 
 
#15 Guest 2019-01-03 10:04
Ten komentarz został usunięty przez Administratora
 
 
#14 Guest 2019-01-01 16:57
Ten komentarz został usunięty przez Administratora
 
 
#13 Guest 2018-12-22 16:03
Ten komentarz został usunięty przez Administratora
 
 
#12 Guest 2018-12-19 13:16
Ten komentarz został usunięty przez Administratora
 
 
0 #11 Shona 2018-10-25 22:51
May be a learning basis. It can be always drive in order to a
website and produce an easily accessed body of labor. But what when you find yourself just commencing?


Feel free to surf to my homepage :: progressive games on pc: http://lioliotext.mihanblog.com/post/219
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+2 #10 Sinobrody 2018-08-28 13:01
O przepraszam, niczego nie stawiam na zadnym ostrzu. Panie Jakubie, obliczenia czynione na potrzeby chrzescijanskie go kalendarza byly czynione OD ustanowionej, ustalonej daty, zatem nie moga byc dowodem w sprawie tej daty.
Pisze pan, ze BN pojawia sie wczesniej (sic!). Prosze o zrodla udowadniajace to twierdzenie, i nie mowie o wspolczesnie napisanej ksiazce. Poza tym - pojawia sie wczesniej niz co? Niz znane od czasow pne swieto rzymskie?
Rozbawił mnie pan teraz. Prosze wpisac haslo 'choinka' chocby na wikipedii. I przy okazji sprawdzic znaczenie zywozielonych drzewek w naszej slowianskiej tradycji.
Owszem. Światowid zbruczański powstał w XVI wieku, to żadna nowość. Podobnie ruska Księga Welesa, napisana w XV-XVI jesli dobrze pamietam. Z tym, ze to nie sa falszerstwa. Nie sa to takze zrodla. Polecam zapoznac sie z panteonem Dlugosza lub kronikami staroruskimi, lub pismami Kosmasa.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-2 #9 Jakub Linetty 2018-08-28 04:11
Liczniejsze fałszerstwa dokonano w imię pogańskiej słowiańszczyzny : kamienie mikorzyńskie, kamienie prylwickie, światowid zbruczański... to tylko kilka przykładów...
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-2 #8 Jakub Linetty 2018-08-28 04:07
A propos choinki. Geneza drzewka bożonarodzeniow ego jest jeszcze dawniejsza. Proszę się zapoznac z książkę, jeśli zamierza pan z nią dyskutować. Natomiast nie ma żadnych wzmianek mogących sugerować jej pogańską genezę bądź atrybucję.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem